Sověti Karlovy Vary v roce 1945 neosvobodili. Američané použili vychytralý trik
Pomníčky s rudou hvězdou za komunistického režimu lživě tvrdily, že města a vesnice na jihu a západě Čech osvobodila sovětská Rudá armáda. Vše ale bylo úplně jinak.
V 9:55 18. dubna 1945 vstoupili první Američané na území okupovaného Československa. Šlo o příslušníky 358. pěšího pluku 90. divize, kteří ještě toho dne obsadili město Hranice v Ašském výběžku a postupovali dál na Cheb. Osvobozování československého území americkou 3. armádou, v jejímž čele stál generál George S. Patton, pak pokračovalo až do 7. května 1945, kdy se Američané definitivně zastavili.
Čtěte také: Hvězda festivalu dorazila do Karlových Varů. Russell Crowe se dočkal slavnostního přivítání
Americké jednotky se zpočátku držely jen při hranicích a připravovaly si průchody Českým lesem a Šumavou. Vlastní útok začal až 5. května, kdy se Pattonovy jednotky zmocnily Domažlic, Kdyně, Tachova a Klatov. O den později už Američany vítali obyvatelé Horažďovic, Strakonic, Písku, Mariánských Lázní a především Plzně. V poslední vlně se pak osvobození dočkaly i Sokolov, Loket, Horní Slavkov a Rokycany.
Američané měli na našem území kolem 150 000 vojáků ve čtyřech pěších a dvou obrněných divizích. V boji padlo 351 Američanů a 408 jich bylo zraněno. Spolu s nimi se akcí na západě Čech účastnili i Belgičané.
Role americké armády, která se musela zastavit na linii Karlovy Vary – Plzeň – České Budějovice, vzrostla po obsazení Prahy Rudou armádou 9. května 1945. Směrem na jih a západ se totiž do amerického zajetí snažily dostat jednotky wehrmachtu a SS.
Kdo osvobodil Karlovy Vary?
Zajímavou kapitolou osvobozování západních Čech je případ Karlových Varů. I tady se (stejně jako ve všech Američany osvobozených městech v době komunistického režimu) instaloval památník přisuzující osvobození sovětské Rudé armádě. A stejně jako ve většině měst se po sametové revoluci nahradil památníkem odkazujícím na Američany. Jenže ani to není správně.
Mohlo by vás zajímat: Bartoška se filmového festivalu zúčastní. Z nemocnice odchází plný sil a těší se
Americké jednotky došly jen do deset kilometrů vzdáleného Lokte, kam se za nimi 7. května vypravila delegace karlovarských Čechů. Američané je pověřili správou města, v němž v té době kromě asi 80 000 Němců žilo nanejvýš několik desítek obyvatel české národnosti.
Karlovy Vary měly podle dohod mezi Spojenci obsadit Sověti, Američané se ale ve městě přece jen objevili, a to 8. května. Šalamounským svěřením moci do rukou hrstky karlovarských Čechů tak vlastně město neosvobodili. Sovětská Rudá armáda do Karlových Varů dorazila až 11. května, kdy už bylo město dávno v rukou české správy.
Zdroj: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích / Velvyslanectví USA