Německo hledá náhradu za zmetkové pušky G-36. Bude nástupce z Rakouska?
Německé zbraně mají celosvětově velmi dobrou pověst. To ale neznamená, že co je německé, je automaticky dokonalé. O tom se v posledních letech přesvědčili sami příslušníci Bundeswehru, kteří mají potíže se svými útočnými puškami G-36.
Dlouhá léta byla útočná puška G-36 od renomované německé zbrojovky Heckler & Koch (H&K) považována za jeden z etalonů mezi ručními zbraněmi na světě.
Ze špičkové zbraně se vyklubal zmetek
A to do té doby, než se jednotky Bundeswehru začaly intenzivněji zapojovat do zahraničních misí, především v Afghánistánu. Ukázalo se, že oslavovaná G-36 je ve skutečnosti špatná zbraň, která má dosti zásadní problémy. Někteří ji dokonce neváhali označit jako šmejd nepoužitelný v intenzivním boji. Hlavní problém spočívá v tom, že G-36 se při intenzivním použití, především při déletrvající palbě přehřívá, což má naprosto zásadní vliv na její přesnost i konstrukční prvky zbraně. Po několika stovkách vystřelených projektilů se plastové díly G-36 nevratně deformují a není možné zasáhnout cíl velikosti lidské postavy na vzdálenost větší než 100 m.
Odborné analýzy z roku 2014 navíc ukázaly, že Bundeswehr pro své ruční zbraně používá munici špatné kvality a nevhodné konstrukce, která problémy G-36 jen umocňuje. Firma H&K se samozřejmě bránila a argumentovala tím, že německým ozbrojeným silám dodala zbraň takovou, jakou požadovaly. To potvrdil i německý soud, když zamítl žalobu německého ministerstva obrany na náhradu škody, nicméně tento verdikt neznamenal, že by G-36 byla kvalitní útočnou puškou. Potvrdil jen, že Bundeswehr si objednal špatnou zbraň a H&K špatnou zbraň vyrobil a dodal.
Pro Bundeswehr je však ještě zásadnější rozhodnutí ministerstva obrany nahradit všechny G-36 zcela novou zbraní v rámci programu System Sturmgewehr Bundeswehr, přičemž výměna začne v roce 2019. Celkem půjde o více než 160 tisíc útočných pušek, další stovky nových zbraní už v letech 2017 a 2018 chtějí získat německé speciální síly.
Rakouská náplast na německou ostudu?
Není úplně myslitelné, aby se novou útočnou puškou německé armády stala zahraniční zbraň. Nicméně dominantním německým výrobcem ručních palných zbraní je právě společnost Heckler & Koch, která je nyní poněkud v nemilosti. Toho chce využít konkurenční zbrojovka Rheinmetall. Její doménou jsou však především těžké zbraně a obrněná technika. Proto si našla spojence v tradičním výrobci ručních zbraní, v rakouské zbrojovce Steyr Mannlicher. V lednu pak obě společnosti představily novou útočnou pušku RS556, kterou Rheinmetall bude chtít nabídnou Bundeswehru jako náhradu za G-36.
RS556 však není zbraní, která by byla překvapením. Ve skutečnosti jde o „poněmčenou“ verzi rakouské útočné pušky STM556 právě od Steyru, kterou představil poprvé už v roce 2012. Od té doby si však žádného zákazníka nenašla, šanci jí ale nyní dává aféra s G-36. RS556 by se měla z velké části vyrábět v Německu. Při této příležitosti musíme zmínit poněkud pikantní historický paradox. Když totiž německá armáda v polovině 90. let hledala novou útočnou pušku, výběrového řízení se vedle H&K s G-36 účastnil i Steyr s útočnou puškou AUG. Přestože AUG byla hodnocena lépe, volba padla na G-36, jenže RS556 (i STM556) konstrukčně vychází právě z původního typu AUG. Kruh se tedy možná uzavře.
Steyr AUG je typickým představitelem zbraní kategorie bull-pup, podobně jako například francouzský FAMAS nebo britský SA-80, a i když šlo v době svého vzniku o nekonvenční útočnou pušku, za čtyři desetiletí se stala legendou, kterou používají ozbrojené složky ve více než 30 zemích světa. Rakouští konstruktéři její princip a technické řešení využili i u STM556/RS-556, ovšem v tomto případě zvolili konvenční konfiguraci, kterou zkombinovali s ergonomií odpovídající americké M4.
Hlavní varianty hlavní
Pro „německou“ RS-556 jsou plánovány čtyři délky hlavní (14,5", 16", 18 "a 20") a minimálně tři ráže. Základní bude 5,56×45 mm NATO, další pak 7,62x35 mm a vyrábět by se měla i ve „východní“ ráži 7,62×39 mm. Váha verze s hlavní 16" a ráží 5,56×45 mm se zásobníkem na 30 nábojů bude činit 4,2 kg. Od útočné pušky bude odvozena i automatická karabina a lehký kulomet, přičemž hlavně zbraní mají být snadno a velmi rychle vyměnitelné. Všechny varianty budou opatřeny montážními lištami pro nejrůznější optické zaměřovače, laserové značkovače a další taktické vybavení včetně podvěsného granátometu ráže 40 mm. Celá konstrukce je navržena tak, aby zbraň mohla fungovat bez maziv a konzervačních látek, což má zajistit spolehlivost a nenáročnou údržbu. „Poněmčení“ STM556 do podoby RS-556 také zaručuje plnou kompatibilitu s kompletem vojáka budoucnosti označovaném jako IdZ-ES, na kterém firma Rheinmetall intenzivně pracuje.
Text: DP