Letadlová loď, která omylem přejela ponorku, míří do šrotu. Ikona studené války zažila i velkou rvačku námořníků
Desítky let se američtí prezidenti v případě hrozícího konfliktu obraceli na své vojenské poradce se stejnou otázkou: „Kde je naše nejbližší letadlová loď?“ Pokud šlo o Pacifik, týkal se dotaz především útočné a později víceúčelové letadlové lodi USS Kitty Hawk. Mezi necelou stovkou letadel na její palubě vynikaly stíhačky F-14 Tomcat, které dobře známe z filmu Top Gun s Tomem Cruisem v hlavní roli.
Loď o délce 325 metrů a výtlaku 80 000 tun se do služby dostala už v dubnu 1961 jako vedoucí plavidlo stejnojmenné třídy. Šlo o poslední letadlovou loď amerického námořnictva s konvenčním pohonem, plavidla následující třídy Nimitz už poháněl jaderný reaktor. Ve službě zůstala Kitty Hawk dlouhých 48 let až do toku 2009, o 13 let později se po odstrojení vydala na svou poslední plavbu.
Kolem Jižní Ameriky
Návrh skupiny veteránů, aby se z Kitty Hawk stalo muzeum stejně jako v případě letadlových lodí Interpid (New York), Midway a Hornet (Kalifornie), Yorktown (Jižní Karolína) a Lexington (Texas), americké námořnictvo v roce 2018 odmítlo. Odstrojená Kitty Hawk tak v lednu 2022 vyplula na svou poslední plavbu z Bremertonu ve státě Washington na západním pobřeží USA do texaského Brownsvillu v Mexickém zálivu, kde bude za symbolickou cenu 1 centu definitivně rozebrána.
Nešlo o nijak krátkou trasu – Kitty Hawk kvůli svým rozměrům nemohla použít Panamský průplav, takže po několik měsíců postupně obeplouvala celou Jižní Ameriku. Na poslední plavbě dlouhé téměř 30 000 kilometrů tak její silueta zaskočila například obyvatele chilského Valparaísa:
Portaaviones USS Kitty Hawk en la bahía de Valparaíso, éste se encuentra desmantelado y sin tripulación, está siendo remolcado para desguace en su destino final. pic.twitter.com/40SWe7Pvoe
— Eduardo Lopez (@edolopez_ing) March 6, 2022
Ničitel sovětských ponorek
USS Kitty Hawk sloužila v různých konfliktech od války ve Vietnamu po Irák, její nejznámější akcí je ale nechtěná kolize se sovětskou jadernou ponorkou K-314 (Projekt 671, v kódu NATO třída Victor I), k níž došlo 21. března 1981 v Japonském moři.
Sovětská ponorka stínovala americkou 7. flotilu účastnící se námořního cvičení Team Spirit 84 a v jednu chvíli se nečekaně vynořila přímo před letadlovou lodí. Kapitán ponorky Alexander Jevsejenko nařídil okamžitý nouzový ponor, bylo ale už pozdě. Kitty Hawk zachytila svým trupem záď téměř 95 metrů dlouhé ponorky s 94 lidmi na palubě, která se zoufale snažila uniknout kolizi.
Pro obří letadlovou loď srážka znamenala lehčí škrábnutí a menší únik paliva, ponorka ale ztratila jeden ze šroubů, který zůstal zaseknutý do Kitty Hawk. K trupu nosiče se také přilepily polymerové dlaždice z bezodrazového povlaku sovětské K-314, které jí umožňovaly výrazně tišší pohyb. Obě kořistní součásti sovětské ponorky pak díky tomu mohli detailně prozkoumat američtí vojenští technici. Zatímco Kitty Hawk po srážce pokračovala v plavbě, ponorka K-314 přišla o energii a musela být odtažena do Vladivostoku.
#OTD in 1984, K-314 collided with USS Kitty Hawk after the Soviet sub surfaced directly in front of the carrier. K-314 suffered significant damage including losing a piece of a propeller blade that became embedded in the Kitty Hawk along with chunks of the sub's anechoic coating. pic.twitter.com/de9MtDXQhE
— U.S. Naval Institute (@NavalInstitute) March 21, 2022
Bitva na palubě
Střet se sovětskou ponorkou nebyl jediným dramatickým momentem v dlouhé službě USS Kitty Hawk. Na její palubě došlo i k rasovým nepokojům, kdy se do sebe pustili bílí a afroameričtí námořníci. Vše údajně vypuklo kvůli sendviči navíc, který v kantýně odmítli vydat jednomu Afroameričanovi, zatímco jeho bílý kolega uspěl. V noci z 12. na 13. října 1972 se kvůli tomu loď změnila v regulérní bojiště, kdy se znepřátelené tlupy černošských a bělošských námořníků potulovaly palubami obřího kolosu a vzájemně na sebe útočily pěstmi, řetězy, hasáky a trubkami.
Výsledkem řádění bylo nejen 47 zraněných námořníků, z toho šest bílých, ale i zrušení některých omezení pro službu Afroameričanů v námořnictvu USA. V době incidentu bylo na lodi asi 4 500 mužů posádky, z nichž jen 10 procent tvořili Afroameričané, v případě důstojníků byl ale poměr ještě horší – z 348 důstojníků jich jen pět bylo afroamerického původu.
That's 72,900 lbs of pure muscle 💪 An F-14 Tomcat, from VF-154 "Black Knights", launching from the deck of USS Kitty Hawk (CV 63) (Circa 2003). Photo via Todd Frantom (USN). #AvGeek #Aviation #USNAVY #Tomcat #TopGun pic.twitter.com/D0TNOB4KDG
— Air Power (@RealAirPower1) December 24, 2021
Útočná letadlová loď
USS Kitty Hawk patřila do kategorie takzvaných superletadlových lodí. Byla postavena jako útočné plavidlo s 85 letadly na palubě. Byly mezi nimi především osvědčené stíhačky F-14 Tomcat známé z filmu Top Gun, dále dvoumotorové stíhací a bombardovací letouny F/A-18 Hornet, útočné letouny A-6E Intruder, protiponorkové letouny S-3A/B Viking nebo vrtulníky SH-3H Sea King.
Kromě letadel v počtu převyšujícím letectva mnoha zemí se mohla loď bránit raketami Sea Sparrow, dvěma protiraketovými 20mm kanóny Phalanx CIWS, devíti 12,7mm kulomety (dostřel 1829 m) a dvěma kulomety M-60 s dostřelem 595 m.
ZDROJ: CNN