Kladivo na piráty za 740 miliard korun je katastrofa. Námořnictvo má průšvih
Tak to je opravdu průšvih: Superloď za 740 miliard může potopit íránská lodička za pár set tisíc...
Vojenská loď budoucnosti, Neviditelné kladivo na piráty a další podobně bombastické přezdívky dostala americká loď LCS. A to ještě předtím, než vůbec vyplula na moře nebo dokonce byla dokončená. Jenže teď se ukazuje, že loď nebude esem v americkém rukávu, ale spíš pořádnou osinou v zadnici…
Jde o třídu vojenských lodí nazvaných LCS – neboli Littoral Combat Ship. Americké námořnictvo vymyslelo toto jedinečné, futuristicky vypadající plavidlo hlavně proto, aby získalo víceúčelový bojový stroj. Loď totiž může – jako jediné plavidlo světa – plnit rovnou tři úlohy: vést protiponorkovou válku, likvidovat miny a také vést plnohodnotný boj na hladině proti nepřátelským lodím.
Aby to dokázala, je vybavená speciálním modulárním systémem: vypadá a funguje to skoro jako stavebnice LEGO. To znamená, že jednotlivé moduly se dají velice rychle vyměňovat, nahrazovat a prohazovat. Jednou může být určitá pozice obsazená 30mm kanonem, jindy tam může být přistávací plocha pro vrtulník nebo odpalovací systém na miniponorky. Loď byla navržena tak, aby výměna modulů trvala maximálně 96 hodin – LCS by tak mohla extrémně rychle reagovat na nejrůznější hrozby: od pirátských útoků přes zaminované průplavy až po záchranné operace. Jenže to má celé jeden malý háček…
Vlastně spíš obrovský hák. Poslední testy ukázaly, že pancéřovaná superloď vydrží přesně jeden jediný zásah nepřátelskou zbraní středního kalibru. Pak ztratí stabilitu, není schopná zaměřit vlastní zbraně a při byť jen trošku rozhoupaném moři dokonce hrozí, že se převrhne… V horším případě ji jediná raketa rovnou potopí – schopnost odolat nepřátelské palbě je u LCS téměř nulová. A to je u vojenské lodi přece jen trošičku nepraktické.
LEGO bez krabičky?
Stejně velký problém se objevil i u slavného modulárního systému. 96 hodin na výměnu modulů je sice technicky reálné. Ale s drobnou podmínkou: lze to provést zatím jen v jediném doku světa, který je na to speciálně zařízený – takže s tou operativností to rozhodně není nijak slavné…
Lodě LCS budou trimarany – mají mít tři trupy vedle sebe. Teoretické studie a matematické modely totiž ukázaly, že jde o ideální tvar pro stabilitu a také pro schopnost nebýt viděn na radaru. Jenže první vyráběný trup už ukazuje, že to nebude tak žhavé: „V přístavech a užších průplavech bude 32metrový trup představovat velkou výzvu pro navigátory…“
Už to začíná. Americká armáda vyvíjí umělou inteligenci
Americké námořnictvo se teď podle všeho jen modlí, aby mu vláda uvolnila další miliardy – bez dalších financí totiž loď zřejmě nebude schopná využití v praxi. To přinejmenším naznačuje 36stránková tajná zpráva, kterou se o projektu podařilo získat serveru Bloomberg. Námořnictvo v ní uvádí, že „LCS budou schopné obstát jen v boji proti malým rychlým člunům bez těžších zbraní.“