Legendární Chinook přistane na skále i na vodě. Jeho slabiny mohou stát život desítky lidí
Vzdušní válečníci III 2 - Chinook
Boeing CH-47 Chinook je miláčkem americké armády. To ale neznamená, že se jedná o dokonalý stroj.
Boeing CH-47 Chinook se stal během let naprostou ikonou mezi válečnými stroji, kterou si americká armáda nemůže vynachválit. Mohou za to především extrémně dobrá manévrovatelnost a také obojživelnost, kdy je možné do helikoptéry nakládat materiál či vojenské jednotky i na nejhorších myslitelných místech. Ostatně své o tom vědí jednotky, které sloužily v Koreji, Kuvajtu či Afghánistánu. Průkazné jsou i záběry v dokumentární sérii Vzdušní válečníci, která běží na Prima ZOOM každý čtvrtek večer. Chinook hravě přistane na skále i na vodní hladině.
To je on: Chinook CH-47 Zdroj: iStock
Do jeho interiéru armáda naloží v podstatě cokoliv od pěchoty přes armádní humvee až po nafukovací čluny. Díky obojživelným vlastnostem helikoptéře vůbec nevadí ani extrémní množství vody, které se při nalodění člunu do interiéru dostane.
Nepostradatelný člen týmu
Chinook se však vzhledem ke své třicetimetrové velikosti a neobrněným rotorům může stát snadným terčem. Při sestřelení pak může kvůli velkému naložení zemřít i několik desítek bojovníků, jako tomu bylo 6. srpna 2011, kdy na palubě po zásahu zemřelo 37 lidí. Chinook ovšem není zcela bezzubý a z výšky dokáže palbou podpořit pozemní jednotky. Jeho schopnost akce ve výšce přesahující 5 200 metrů pak znamená, že se dokáže pohybovat i v řídkém vzduchu. Je tedy ideálním partnerem jednotek při nasazení v horských oblastech zmíněného Afghánistánu.
Jeho maximální rychlost 315 km za hodinu zase může být rozhodující při transportu zraněných zpět na základnu, což by jistě dosvědčily jednotky SEAL či Delta Force, které Chinook hojně využívají. Na tom by se nemělo nic změnit ani do budoucna, neboť armáda trvá na udržení helikoptéry ve službě. Stroj tak prošel několika modifikacemi pro prodloužení životnosti, kdy mimo jiné získal silnější motory.