Chodící roboti míří do boje, zatím jenom v podpůrné roli
Američtí mariňáci dali zelenou využití kráčejících robotů pro pěchotní operace.
Vojenská kariéra bezpilotních letounů, pro něž se i v češtině vžil výraz drony, trvá už více jak 14 let, a přesto se může zdát, že robotizace války příliš daleko nepokročila. Nebe vysoko nad bojišti je očím veřejnosti stále příliš vzdálené a pozemní operace i dnes vypadají podobně jako v době prvního válečného nasazení dronu na konci roku 2001. Americká námořní pěchota to však plánuje změnit. Začala cvičit s "robopsem" jménem Spot podpůrné pěchotní úkony. V případě úspěchu by stroj zřejmě brzy vyrazil na ostré mise.
Štěně slavného BigDoga
Vzhled Spota je jistě mnohým dobře znám, mašinka je totiž následovníkem čtyřnohé mechanické "muly" BigDog, která veřejnosti představila své vynikající schopnosti zdolávat komplexní terén skoro před deseti lety. Za vývoj obou strojů je zodpovědná společnost Boston Dynamics, jejímž majitelem je společnost Alphabet (donedávna známá jako Google), hlavním zákazníkem experimentálních robotů je doposud stále americká instituce DARPA.
Zatímco BigDog byl na zakázku vizionářů z DARPA vyvinut primárně jako nosič nákladu, Spot jako jeho metaforické štěně má plnit mnohem barvitější úkony. Mašina odhalená letos v únoru především disponuje ještě lepší stabilitou než BigDog, je také o něco menší a především uzpůsobená polním podmínkám.
Lze ji tak ovládat bezdrátově až na vzdálenost 500 metrů z libolného přenosného počítače. Operátor může Spota řídit čistě "dle přístrojů", nemusí se spoléhat na vizuální kontakt se strojem. To ze Spota činí ideálního průzkumníka, který může postupovat před lidskými bojovníky a poskytovat jim údaje o ukrytých kapsách nepřátel.
Plíživá revoluce
Spot je pro tuto roli prozatím testován na základně námořní pěchoty v Quanticu ve státě Virginia. Teprve z výsledků cvičení s živými vojáky se rozhodne, zdali jej čeká i nasazení přímo ve válečné zóně. Momentálně se přitom neplánuje Spota i vyzbrojit. Ani BigDog ale původně neměl plnit jinou roli než nosiče bagáže, leccos se tedy časem může změnit.
Je nasnadě, že pokud by se Spot osvědčil při identifikaci nepřátel, bylo by jednodušší jej osadit i nějakým druhem zbraní (snad nesmrtících), než po odhalení cílů vždy čekat na lidské mariňáky. Ti si prozatím jeho kvality momentálně nemohou vynachválit. "Spot je skvělý, předčil naše očekávání," řekl pro reportéra Defense Media Activity (via Ars Technica) kapitán James Pineiro, který na testování dohlížel.
"V nových technologiích vidíme velký potenciál pro budoucnost pěchoty. Chceme s experimentováním se čtyřnohými roboty i nadále pokračovat a odhalit způsoby, jak by mohly zlepšit bojové schopnosti námořní pěchoty," dodává. V Quanticu zkoušejí mariňáci nejenom Spota, ale i válečné aplikace pro jiné moderní techologie. Mezi ně patří i samořídící vozy, které by mohly automaticky doprovázet vojáky bojištěm.
Ladislav Loukota