Použije Rusko na Ukrajině chemické zbraně? Putinovo stěžejní prohlášení má jeden velký háček
Putin versus Navalnyj - novičok
Rusko má obrovský arzenál chemických zbraní a vyvíjí další. Problém je, že veškeré informace důmyslně tají, což vzbuzuje nemalou nervozitu.
Není žádné tajemství, že Rusko v tichosti vyvinulo celou řadu nových chemických bojových látek. V rámci přísně tajného projektu Foliant se vyvíjeli „nováčci“, tedy nervově paralytický novičok, který byl následně použit k atentátům na Sergeje Skripala a Alexeje Navalného. K útoku na bývalého prezidenta Ukrajiny Juščenka, z něhož byla obviněna Ruská federace, byly zase použity dioxiny.
Rusko vyvíjí dál
Rusko v roce 1993 přiznalo, že vlastní zásoby 39 967 metrických tun bojových chemických látek. Některé měly sloužit ke zranění, jiné k zabíjení. Prezident Putin sice prohlásil, že zničí chemické a biologické laboratoře, ve kterých se připravují zakázané zbraně, jenže slib zůstane slibem, neboť chemických zbraní se definitivně nevzdala žádná z velmocí.
Vladimir Putin se chemických zbraní nevzdává Zdroj: profimedia.cz
Rusko se navíc dlouhodobě brání mezinárodním kontrolám a nikdy přesvědčivě nedokázalo, že by smrtonosné chemické dědictví, které získalo po SSSR, zničilo. Naopak se prezident Putin v minulosti nechal slyšet, že se pracuje na dalších „zbraních založených na nových fyzikálních principech“. Satelitní snímky, které přinesl Washington Post, pak prokázaly vznik dalších chemických a biologických laboratoří vojenského charakteru.
Útok pod falešnou vlajkou
Řada odborníků se domnívá, že by Rusko mohlo podniknout chemický útok v oblasti separatistických republik a obvinit z něj Ukrajinu, tj. provést útok pod falešnou vlajkou. Toho samého se obává i šéf NATO Jens Stoltenberg, který řekl, že „jakékoli použití chemických zbraní bude porušením mezinárodního práva, bude porušením smlouvy, která zakazuje chemické zbraně a kterou Rusko podepsalo“.
Zatímco v rámci Západu jsou otevřené informační zdroje, v případě Ruska jsou média v naprosté většině pod vládní kontrolou. V nich by byl případný chemický útok Rusům prezentován jako zločin ze strany Ukrajiny a další pokračování „speciální operace“ zase jako nutnost k potrestání viníků.
Zdroj: Popular Mechanics