Ruský Racek bombardoval ponorky a chránil lesy. Jak ikonický letoun vypadá uvnitř?
Ocelová srdce VI 8 - hydroplán
Sovětský a posléze ruský letoun Berijev Be-12 se stal ikonickým strážcem vodní plochy. Do jeho útrob se vešly stovky pum a torpéd.
Berijev Be-12 je protiponorkový obojživelný letoun, který od 60. let minulého století sloužil jako hlídkovací stroj s účelem najít a zničit nepřátelská plavidla. K tomu měl napomáhat radar a další na svou dobu moderní přístroje na odhalování pod hladinou ukrytých strojů. Využití ale našel i v záchranných akcích a později byl přetransformován na efektivní nástroj hašení lesních požárů. Jelikož se totiž jedná o bombardér, velmi dobře posloužil i pro shazování enormního množství vody do hořícího porostu.
Ničitel ponorek a zachránce lesů i životů
Berijev Be-12 má dvě motorové turbíny, které dosahují výkonu přes 4 200 koní, dokáže doletět až 4 000 km a rychlost vyvine až na hodnotu 610 km/h. Vtipné svým způsobem je, že ačkoli měl za cíl ničit nepřátelská plavidla, sám uvnitř vypadá jako ponorka. Jak totiž ukazuje i dokumentární série Ocelová srdce 5. ledna v 17:00 na Prima ZOOM, stěny jsou prakticky kompletně pokryté kabeláží a nejrůznějšími ventily. Šachty uvnitř letounu pak mají dokonce dvě patra, takže pro nezkušenou posádku není těžké se uvnitř ztratit. Na druhou stranu v kokpitu je dost místa na nohy i pro vysoké piloty.
Berijev 1 Zdroj: iStock
Letoun je určen pro čtyřčlennou posádku, která se skryje do monstra dlouhého téměř 31 metrů s rozpětím křídel o téměř 30 metrech. Letoun je vysoký 7 metrů a nenaložený ukáže na pomyslné váze 24 tun. V bojovém módu do jeho útrob armáda dokázala vměstnat až 1 500 kg pum, min nebo torpéd. Po rozpadu Sovětského svazu využití takzvaného Racka silně pokleslo. V roce 2008 sloužilo v ruské armádě pouze 9 letounů a stroj tak zamířil primárně do muzeí letecké historie.