Bitva o Caen měla přes 100 tisíc obětí. Jak probíhala klíčová fáze vylodění v Normandii?
Spojenecké síly plánovaly obsadit francouzské město Caen již v den vylodění, ale po více než měsíci byl jejich plán stále v nedohlednu. Německá vojska věděla, že je město klíčové pro vstup do země a nehodlala se vzdát bez boje. Bylo to buď vítězství, nebo smrt.
Dobytí Caen bylo jedním z nedůležitějších cílů počáteční fáze operace Overlord. Francouzské město, ležící přibližně dvacet kilometrů od pobřeží, bylo významným železničním a silničním uzlem. Spojenci i nacisté chápali, že pokud jste měli Caen, měli jste přístup do zbytku Francie, vysvětluje historik Tim Cook ve třetím díle dokumentu Poslední útok Hitlera. Obsadit strategicky důležité město ale nebylo kvůli intenzivnímu německému odporu jednoduché.
bitva o caen main Zdroj: Getty Images
Hned 7. června narazil kanadský pluk na předměstí Caen na 25. pluk pancéřových granátníků z 12. tankové divize SS Hitlerjugend vedené fanatickým a nemilosrdným nacistou Kurtem „Panzerem“ Meyerem. Podcenění síly nepřátel a vliv nepříznivého počasí měly za následek krvavé boje a zničení velké části města.
Caen 1944 Zdroj: profimedia.cz
Hlavní útok na Caen začal 18. července 1944. Němci se urputně bránili palbou 75mm a 88mm děl a tanků Tiger a Panther a způsobili útočícím Kanaďanům a také Britům těžké ztráty. Divize Hitlerjugend držela pozice na silnici na silnici Caen-Frénouville a později s dalšími německými jednotkami spořádaně ustoupila na novou obrannou linii na pahorcích jižně od Caen. Celkem v bojích, které trvaly až do začátku srpna, padlo přes 100 000 mužů.
Dokumentární seriál Hitlerův poslední útok běží na Prima ZOOM každý čtvrtek ve 20:00.