Největší postrach tanků. Podívejte se na smrtící sílu bazuky
Válečné stroje S1 (6) - Bazuka
Když během první světové války pracoval americký inženýr Robert H. Goddard na zesílení průraznosti raket, dospěl k vytvoření zajímavého vedlejšího produktu. Byla jím trubková konstrukce, schopná vypouštět rakety s kumulativní hlavicí.
Goddard prezentoval výrobek vedení americké armády v roce 1918 a s nesporným úspěchem. Vývoj byl ale zastaven o pouhých pět dní později, kdy skončila první světová válka a státy Dohody podepsaly s Německou říší příměří u Compiégne. Další vývoj značně komplikovala Goddardova postupující tuberkulóza. Vývoj nakonec opět začal pod novým vedením roku 1933 a o osm let později spatřil světlo světa první prototyp. V roce 1942 pak započala sériová výroba, protože se nová zbraň ukázala jako perfektní odpověď na nasazení tankových brigád.
Bazuka je nyní nedílnou součástí výzbroje mnoha armád Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Bazuka byla účinnou obranou pěchoty vůči tankům Zdroj: iStock
Bazuka vstoupila do sériové výroby počátkem 40. let Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Elektrickou baterii u bazuky nahradil indučkní generátor Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Bazuka se stala efektní protileteckou zbraní Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Trumpeta z haraburdí
„Když dojde k bitvě čistě tanků proti pěšákům, pak chudáci pěšáci. Ale co když vymyslíte zbraň dost rychlou na rozmístění v případě potřeby, která dokáže na jeden bod tanku namířit nezměrnou sílu? To byl úkol protitankových zbraní,“ upřesňuje význam mechanismu Jonathan Ferguson z Royal Armouries Museum v Leedsu.
Mechanismus získal jméno podle jména trumpety, již slavný americký komik Bob Burns sestrojil z haraburdí – bazooka, neboli bazuka. Ta se poprvé podívala na bitevní pole v listopadu roku 1942, kdy se spojenecké jednotky vylodily na severu Afriky a poskytla pěchotě dostatečnou oporu proti tankům. První typ bazuky – Bazooka M1 – byl zbraní ráže 60 mm, vyznačoval se trubkovým vedením o délce 1 550 mm a vážil 5,71 kg. Raketa, která vyletěla z ústí bazuky, probila pancíř o tloušťce 60 mm. Postupně vzniklo několik dalších typů s mírně rozdílnou účinností střelby a dosahu.
Čtěte také: Momenty války: Vzplanuté pozadí ruského vojáka a okupant oloupený vlastními bratry ve zbrani
Střelu poháněl k cíli raketový trubkový motor o průměru 26 mm, přičemž výstřel obstarala elektrická baterie v pažbě zbraně. Ta byla později nahrazena indukčním generátorem. Koncem čtyřicátých let se ve výzbroji americké armády objevil nový typ bazuky s označením Bazooka M20, jejíž sílu uvidíte v pořadu Válečné stroje na Prima ZOOM. Tím samozřejmě cesta této výkonné zbraně neskončila, od té doby se modernizovala ještě několikrát a sehrála roli v mnoha dalších válečných konfliktech.
Zdroje: Encyclopedia Britannica/Real Clear Defense