Americká armáda vypustila robo-žraloka. Zatím nekouše, ale bude se to učit
Armády a námořnictva už mají několik let ve svých arzenálech různé létající, pozemní i vodní dálkově řízené stroje. Ale dálkově řízená zvířata? To ještě ne, už to ale není hudba vzdálené budoucnosti.
Americké námořnictvo v současnosti dokončuje úvodní testy nového speciálního bezposádkového podvodního prostředku pojmenovaného Ghost Swimmer. Zkoušky nejnovějšího dálkově řízeného robota probíhají v testovacím středisku na základně Little Creek ve Virgínii.
Nebylo by to zase až tak zajímavé, protože v Little Creek se testuje kdeco. Jenže Ghost Swimmer je kybernetický žralok, který má svými tvary, pohybem těla i konstrukcí působit jako opravdová ryba a tím oklamat senzory protivníka a nepozorovaně slídit v jeho blízkosti.
Ghost Swimmer vznikl v rámci projektu označovaného jako Silent NEMO (prý podle známého animovaného filmu). Vyvinuli jej v Naval Operations Rapid Innovation Cell (jinak také CRIC) ve spolupráci se známou společností Boston Engineering, která se specializuje především na roboty inspirované reálnými zvířaty. CRIC je relativně nová instituce založená v roce 2012 a je ideálním místem pro nadějné mladé mozky z řad námořnictva. V jejím rámci totiž můžou uplatnit i ty nejfuturističtější nápady, pokud velitelé uznají, že budou pro námořnictvo přínosem.
Projekt Silent NEMO běží několik let a díky němu už vzniklo několik biomimetických dálkově řízených podvodních strojů. Ghost Swimmer je zatím posledním a nejpokročilejším z nich. Vznikl jako prostředek pro mise, při kterých by bylo nasazení potápěčů nebo hladinových dálkově řízených člunů velice riskantní nebo nemožné. V Little Creek teď specialisté vyhodnocují data získaná z testů ghostu. Ten musel absolvovat množství nejrůznějších akcí za všech povětrnostních podmínek a zdá se, že uspěl velmi dobře, takže přinese další pokrok ve vývoji podmořských kybernetických ryb.
Příroda je nejlepší učitel
Ghost Swimmer je postaven tak, aby jeho tělo co nejvíce připomínalo velkou rybu nebo malého žraloka. Napodobit rybí tvar těla není žádný problém, ghost však disponuje speciálním systémem pohonu, který mu umožňuje pohybovat se podobně jako skutečná ryba, odtud biomimetický robot. Na délku měří přes jeden a půl metru a váží 45 kg, tedy je to rybářskou hantýrkou pěkný macek. Ghost dostal při zkouškách i hřbetní ploutev, aby působil jako žralok. Silueta a způsob pohybu pak dodávají robotu na důvěryhodnosti, což je při operacích v hloubkách do 100 m velmi důležité. Snadno tak může oklamat pozorovací přístroje protivníků, čemuž napomáhá i zcela tichý chod jeho pohonného mechanismu.
Ghost Swimmer má fungovat především jako průzkumný robot, ale stejně tak může posloužit při hlídání vstupů do přístavů či jako vyhledávač podvodních min. Stejně tak může pomoci technikům při hledání poškozených míst spodku trupů lodí atd. Proto je uzpůsoben pro nesení nejrůznějších čidel, podvodních radarů, sonarů, kamer přesně podle povahy mise. K pohonu slouží výkonné baterie a elektromotory, ghost může fungovat zcela autonomně na základě předem naprogramované trasy nebo jej může ovládat operátor z paluby lodi.
Povely a data o misi dostává bezdrátově, ovšem pro jejich příjem a odeslání získaných dat se musí čas od času vynořit. Druhou možností je ovládání přímo po kabelu, jehož délka dosahuje 150 m. V takovém případě se nemusí vůbec vynořovat a je to výhodné při déletrvajících operacích v blízkosti lodi. Námořnictvo dokonce plánuje, že by ghost mohl v budoucnu dostat i výzbroj. Pak by začal také kousat, zatím se ale učí hlavně poslouchat.
DP