Americká armáda uvažuje o střelách, které se promění v rostliny
I když hlavním cílem vojáka je boj, tenhle plán americké armády je vhodný spíše pro zemědělství. Znáte střely-rostliny?
Hlavním údělem střel je eliminovat nebo zasáhnout požadovaný cíl. To ví snad každý. Málokdo si však uvědomuje, jak škodlivé vlastně tyto střely jsou pro životní prostředí, volně žijící živočichy a rostliny. Ministerstvo obrany Spojených států amerických přišlo se skutečně originálním nápadem.
Smrtící projektily obsahují nemalé množství kovových sloučenin a chemikálií, které mají po výstřelu, respektive po styku s půdou nebo jiným podobným cílem tendenci vyluhovat nebezpečné látky do okolního prostředí. Někoho možná napadne, do jaké míry mohou okolní prostředí vlastně znečistit. Odpověď není snadná, nicméně v případě Spojených států amerických, které mají jednu z největších armád na světě, zřejmě nepůjde o zanedbatelné množství.
Kultivujme dopadové plochy cvičišť
Právě USA mají velké množství cvičných míst i mimo svá území (např. Německo, Itálie, Japonsko), kde americká armáda během výcviku používá ostrou munici. Řeč není ani tak o střelách z ručních zbraní nebo kulometů, ale zejména o 60mm, 81mm a 120mm střelách do minometů, 120mm tankových střelách a 155mm dělostřeleckých granátech, které obsahují obrovské množství smrtící náplně, a tedy i nebezpečných látek.
Úředníkům z ministerstva obrany Spojených států amerických (DoD) zjevně došla trpělivost a přišli s velmi originálním řešením. Požadují navrhnout a sestrojit biologicky rozložitelné střely, které nebudou ohrožovat životní prostředí. Zaměstnanci veřejné správy rovněž doufají, že nové střely budou ve svém nitru obsahovat semena speciálně přizpůsobená danému prostředí, která tak budou pro své okolí navíc i prospěšná. Nepůjde totiž o žádný plevel, ale o užitečné rostliny. Ty však nebudou růst jen tak zbůhdarma, ale během svého života pomohou z půdy vysávat nebezpečné kontaminanty. Přitom se myslí i na divokou zvěř, která by mohla tyto rostliny bezpečně konzumovat. Výběrové řízení skončilo loni 8. února, následně se střely mají potýkat se zatěžkávacím třífázovým procesem.
I neúspěch bude užitečný
Je samozřejmě možné, že k realizaci projektu nikdy nedojde. I tak by se ale mohly nově vyzkoumané materiály stát užitečnými ve výrobě biologicky rozložitelných lahví na vodu, plastových obalů nebo jiných plastových výrobků na současném trhu, ujišťuje DoD. Poslední zprávy však hovoří o úspěších federální agentury U.S. Army Corps of Engineers, v jejíchž laboratořích byla vyvinuta a testována semena, která by v případě schválení mohla být vložena do výsledného kompozitu, tedy do útrob cvičných střel. Důležitou vlastností těchto semen je, že začnout klíčit až po několika měsících, tedy v okamžiku, kdy dojde k vystřelení projektilu.
Otázka však zůstává, jaká bude funkčnost „biologických“ střel v praxi. Je totiž logické, že pokud budou náplně namísto smrtící přísady plné rostlinných semen, dojde ke značným změnám účinnosti a ostatních, neméně důležitých vlastností. Bude tedy velmi důležité a nesnadné, aby se výcvikové střely chovaly jako střely použité na opravdovém bojišti. Nápad je to ale vskutku originální, to se musí úředníkům nechat.
Text: Petr Smejkal