Existují jedovaté opice? Podle domorodců na Zanzibaru ano – a proto je zabíjejí
Guerézy zanzibarské jsou schopné zlikvidovat celé stromy tak, že úplně uschnou. Podle domorodců musí být guerézy jedovaté. Jak je to doopravdy?
Východoafrický Zanzibar se před 2,5 milionu let oddělil od pevniny a většina jeho flóry a fauny se vyvíjela nezávisle na zbytku světa. Platí to i pro jeho guerézy, které se geneticky liší od dalších jedenácti druhů gueréz žijících v jiných částech světa.
Bizarní svět opic žijících izolovaně na Zanzibaru uvidíte v dokumentu V zemi primátů na Prima ZOOM.
Guerézy zanzibarské (Piliocolobus kirkii) jsou kriticky ohrožené, na ostrově jich zbývají už jen necelé dva tisíce. Na snižování jejich počtu se podílí postupná ztráta biotopu a pronásledování ze strany lidí. Proč?
Místní lidé dlouhá léta zabíjeli guerézy na potkání. Opice ale byly pronásledovány ze špatných důvodů – ostrované věří, že tam, kde se opice krmí, úroda a rostliny odumírají. Odborníci se ale domnívají, že na vině není jed, ale poněkud přehnané stravovací návyky gueréz. Když si totiž opice určitý strom oblíbí, krmí se tak vytrvale jeho listy a pupeny, že mu znemožní pokračovat v růstu.
gueréza zanzibarská 2 Zdroj: Wikimedia Commons/Anton Zelenov
V důsledku toho některé stromy jako mandlovník mořský umírají. Všechny stromy však nenasytnost gueréz nepostihuje. Darmoty bezbranné například zůstávají i přes intenzivní okusování robustní a nepoškozené.
Chytrá jako opice
I když si guerézy občas dopřejí i nějaké zelené ovoce, nedokážou trávit cukr, a proto se vyhýbají všemu zralému. Jejich střeva jsou uzpůsobena k trávení alkaloidů zelených listů, které však musí nejdřív projít procesem fermentace v jejich žaludku.
Když se zanzibarské opice krmily nepůvodními rostlinami s vysokou hladinou toxicity, jako je třeba chlebovník, způsobovalo jim to problémy. Z „cizích“ listů je bolí žaludek, ale starší opice na to našly lék, který po sobě zanechávají lidé – aby napomohly trávení, naučily se jíst dřevěné uhlí z bývalých ohnišť. Dřevěné uhlí absorbuje toxiny přítomné v některých listech, které potom nemohou ovlivňovat trávení. Tuto praxi předávají rodiče svým mladým.
Bizarní svět opic žijících izolovaně na Zanzibaru uvidíte v dokumentu V zemi primátů na Prima ZOOM.