Co se stalo na ISS? Hrozí tam katastrofa?
Situaci jako z katastrofického filmu zažila včera ISS. Naštěstí vše dopadlo dobře...
Americká část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) byla včera na 11 hodin evakuována kvůli obavě z úniku čpavku.
Po "azylu" v ruských modulech se ale dva američtí astronauti a jejich italská kolegyně mohli vrátit, když se zjistilo, že k úniku nebezpečné látky nedošlo. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož šlo o falešný poplach způsobený asi počítačem. V šestičlenné posádce stanice jsou také tři ruští kosmonauti.
Mluvčí NASA Bob Jacobs po prvních zprávách o úniku čpavku a evakuaci uvedl, že posádka ISS je v bezpečí. Dodal, že americká sekce byla prozatím izolována a její osazenstvo se přemístilo do ruských modulů. Nic ale nenasvědčovalo tomu, že by k úniku skutečně došlo.
Ruská vesmírná agentura Roskosmos informovala o evakuaci jako první. Zároveň oznámila, že důvodem je únik nebezpečného čpavku z chlazení stanice. Později toto sdělení stáhla.
Jacobs k incidentu řekl pouze to, že NASA zaznamenala zvýšený tlak ve vodním okruhu a následně i růst tlaku v kabině, což by "v nejhorším možném případě mohlo naznačovat únik čpavku". "Proto jsme se připravili na nejhorší a posádku izolovali v ruském segmentu vesmírné stanice, zatímco týmy situaci vyhodnocují," dodal.
Nebezpečí zažehnáno?
NASA později (večer SEČ) oznámila, že astronauti se do americké části orbitálního komplexu už vrátili. Vstoupili do ní s nasazenými kyslíkovými maskami, které poté, co se ujistili, že ovzduší žádný čpavek neobsahuje, mohli odložit.
Podle pracovníka NASA Roba Naviase problém s pobytem astronautů v ruské sekci bezprostředně nehrozil. Ve třech ruských modulech orbitálního komplexu je podle něj dostatek jídla a dostačující zařízení k čištění vzduchu, aby tam šestičlenná posádka vydržela minimálně osm dní.
Na palubě stanice jsou nyní dvě ženy – Italka Samantha Cristoforettiová z Evropské vesmírné agentury (ESA) a Ruska Jelena Serovová. S nimi tam pobývají Američané Terry Virts a Barry Wilmore a Rusové Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov.
Poslední vážné problémy se čpavkem měla stanice v roce 2013, kdy se rozbilo čerpadlo chladicího systému. Ten jako chladicí směs využívá čpavek. Závadu astronauti v prosinci téhož roku opravili během výstupu do volného kosmu.
ČTK