Byli neandertálci chytřejší než my? Nové důkazy to naznačují...
V gibraltarské jeskyni nalezli abstraktní umění neandertálců. Ukazuje na jejich vyspělost, zejména tu duševní...
Pravěké rytiny připomínající mřížku pro piškvorky objevil mezinárodní vědecký tým v jeskyni Gorham na Gibraltaru na jihovýchodním cípu Pyrenejského poloostrova. Dílo je datováno do doby starší než 39 000 let a podle doprovodných artefaktů je připisováno neandertálcům. Objev byl publikován v novém čísle amerického odborného časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS).
Vědci uvedli, že jde o dosud nejpřesvědčivější doklad pro to, že tito hominidé také vytvářeli jeskynní umění, což byla činnost připisovaná bez výhrad zatím jen moderním lidem.
Badatelský tým Ruth Blascové a Clivea Finlaysona vyloučil, že by nalezené zářezy vznikly bezděčně nebo náhodou. Není však jednoznačné, co pravěká rytina představuje, podle vědců mohlo jít o mapu nebo třeba varování pro ostatní, že jeskyně již někomu patří.
"Tvorba maleb nebo rytin na stěnách jeskyní je považována za posun ve vývoji kognitivních schopností člověka. Takovéto chování bylo přisuzováno výlučně moderním lidem a bylo dosud považováno za dělicí hranici mezi našimi přímými předky a ostatními hominidy včetně neandertálců," uvedl podle serveru theguardian.com jeden z autorů článku Joaquín Rodríguez-Vidal.
Badatelé dodali, že tato abstraktní rytina o celkové ploše asi jeden metr čtvereční je navíc přínosem k celkovému poznání kreativity a inteligence neandertálců.
Neandertálské umění
ČTK