Archeologická policie je tady! A má spadeno na Egypťany...
Pokud to takhle půjde dál, přijde Egpyt o většinu svých archeologických památek...
Když francouzský egyptolog Olivier Perdu loni spatřil v jedné bruselské galerii fragment sošky faraona, domníval se, že jde o kopii starobylého uměleckého díla, které měl při práci v Egyptě v rukou před 25 lety.
Pravdou ale bylo, že šlo o tentýž artefakt, tedy o unikátní sošku ze 6. století před naším letopočtem vytesanou z bledě zeleného kamene. Perdu si musel v Káhiře k jejím studiu v roce 1989 získat zvláštní povolení, píše agentura Reuters.
Devětadvaceticentimetrový fragment sošky v Bruselu znázorňoval muže s faraónskou korunou na hlavě a s bohem posmrtného života Osirisem. Za revolučních událostí v roce 2011 ji zloději rozbili v Káhirském muzeu a její horní část byla od té doby ztracená. "Byl jsme prostě ohromen, prostudoval jsem všechny skvrny a nerovnosti a zjistil jsem, že je to opravdu tatáž věc, kterou jsem studoval v roce 1989 v Káhiře," řekl Perdu. Díky němu se soška vykopaná v roce 1858 vrátila zpět do Egypta. Majitel se zděsil, že koupil kradenou věc a okamžitě ji odevzdal. V Káhiře ji připojili k té části, kterou zloději nechali na místě.
Archeologická policie
Od roku 2011 krádeží archeologických památek přibývá a egyptská muzea, mešity a depozitáře jsou pleněny nebývalou měrou. Do oběhu se dostávají také předměty z ilegálních vykopávek.
Vláda vyčlenila skupinku lidí, kteří po těchto vzácnostech pátrají s pomocí internetu. Díky tomu se podařilo několik artefaktů objevit v aukčních domech i soukromých sbírkách a vyjednat jejich navrácení. Do Egypta našlo cestu zpět 1400 předmětů, přehled o tom, kolik jich zmizelo, není. "Mnohé z těch věcí nejsou zaregistrované, protože je vykopali zloději, ne odborníci," sdělil Ahmad Šaraf z ministerstva pro památky. Gangy vyzbrojené lopatami prokopávají pásy pouště, některé si prorazily tunely, aby mohly pod zemí pracovat nepozorovaně. Úřady prý sice zabezpečují místa nálezů, ale předměty se dál ztrácejí, a to i z dobře střežených míst. V dubnu například zmizely z depozitáře v Luxoru dvě sochy.
Mafie s rýčem a lopatou
Na trhy v Egyptě i v cizině se nedostávají jen předměty z doby faraónů, ale také z období muslimských vládců. Zůstaly po nich významné architektonické památky ze 7. století a zloději z těchto mešit a dalších budov v centru Káhiry odstraňují ornamenty a snaží se je prodat. Odnášejí i takové předměty jako dveře nebo modlitební pulty, přičemž se zřejmě neobejdou bez spolupráce ostrahy. Mešity ale moc dobře chráněny nejsou.
I tyto předměty se objevují na aukcích na Západě. Londýnská síň Bonhams například loni identifikovala dřevěné obložení ze 13. století odtržené z káhirského mauzolea v roce 2012. Kupec je nabízel s falešnými dokumenty, ale na pravý původ se přišlo, když se Bonhams obrátil na odborníky, aby dešifrovali nápisy vyryté ve dřevě.
O tom, jak se tak objemné předměty mohly ocitnout na západním trhu, se pouze spekuluje. Jedna z pašeráckých tras vede Sinajským poloostrovem, kde se pohybují také převaděči lidí a pašeráci drog. Z Egypta se tak zboží dostává do Izraele a odtud do Evropy. Vypráví se o památkách zabalených do koberců, ukrytých v levných replikách nebo schovaných pod hromadami zeleniny. O tom, jak se drahocennosti dostávají na legální trh, mnoho neví ani Interpol.
Pět statečných
Ve stísněné kanceláři káhirské čtvrti Zamalk sedí u počítačů pět vládních zaměstnanců a prohledávají katalogy západních aukčních domů. Skupinu vede Alí Ahmad, který je sice archeolog, ale teď si připadá spíš jako detektiv. Egypťané volají po zpřísnění podmínek pro obchodování s artefakty z Egypta. Od roku 1983 zákon zakazuje tyto předměty vyvážet, kradené zboží ale bývá opatřeno vývozními certifikáty v tranzitních zemích.
Ahmad říká, že by prodejci měli dokázat, jak zboží získali. Dosáhl letos částečného úspěchu, když internetový server eBay souhlasil s tím, že z nabídky vyjme vše, u čeho existuje podezření, že bylo ukradeno v Egyptě. "To, co se prodává veřejně, jsem schopni sledovat. Problémem jsou věci prodávané v soukromí. Doufám, že s námi civilizovaný svět bude spolupracovat. Hovoříme-li o egyptském dědictví, netýká se to jen Egypta, ale celého lidstva," řekl Ahmad.
ČTK