Vražda stará 3000 let: Faraona Ramsese III. podřízla manželka
Archeologové spojili síly s moderními kriminalisty a odhalili tajemství podivné smrti egyptského faraona Ramsese III.
K odkrytí záhady pomohl moderní třírozměrný scan faraonovy mumie. Ten se normálně používá například u případů vražd, když se zjišťuje příčina smrti. Forenzní lékaři, kteří scan studovali, odhalili u mumie hlubokou řeznou ránu na jejím krku. Ta vznikla s největší pravděpodobností tehdy, když faraonovi někdo podřízl hrdlo. Až dodnes přitom egyptologové mohli jen spekulovat, jak a proč Ramses zemřel.
Ramses III., druhý vládnoucí faraon 20. dynastie, vládl Egyptu v letech 1186–1155 př. n. l. Podle papyrových svitků, které se z té doby dochovaly, se někdo z faraonova harému pokusil vládce zabít, zřejmě v rámci palácového převratu. Spiknutí vedla Tiye, méně významná ze dvou faraonových manželek, a její syn princ Pentawere. Ze záznamů však není jasné, jestli byl tehdy puč úspěšný.
Někteří egyptologové věřili, že tehdy spiklenci faraona zabili, jiní se domnívali, že vládce zemřel mnohem později na důsledky zranění z atentátu. Aby spor rozlouskli, obrátili se egyptologové na forenzní experty. Ti provedli na mumii královské rodiny uložené v Egyptském muzeu v Káhiře několik testů – především DNA testy a také scan pomocí počítačové tomografie.
V dobových záznamech se tvrdilo, že faraon byl napaden tak, aby na jeho těle nezůstaly po jeho útoku žádné stopy. Papyry ukazovaly na magii nebo jed – což ale v té době v Egyptě splývalo. Jiná teorie zase usuzovala, že za faraonovým úmrtím stojí hadí jed: na krku mumie byl totiž zavěšen amulet, který měl ochraňovat faraona v posmrtném životě před hady. Kriminalistické metody však teď tyto teorie odeslaly do říše pohádek a legend.
Rána přesně pod ohryzek nemůže být náhoda
Nový výzkum totiž odhalil na krku faraona 6,8 centimetru hlubokou ránu těsně pod ohryzkem. Soudní znalci tvrdí, že taková rána mohla způsobit téměř okamžitou smrt. V prosincovém vydání odborného časopisu British Medical Journal svůj nález vědci popsali takto: „Průdušnice byla jasně proříznutá. Rána zasáhla většinu důležitých orgánů v krku a zřejmě faraona okamžitě připravila o život.“
O tomto objevu informovala BBC, která získala vyjádření vedoucího výzkumu, Dr. Zinka. Ten popsal význam objevu: „Až do našeho výzkumu se o Ramsesově osudu nedalo nic říct. Tělo nešťastného faraona sice už několik vědců zkoumalo, ale doposud nikdo nedokázal najít žádné stopy násilí. Teprve počítačová tomografie nám přinesla možnosti, jak odhalit záhadu mumie. Přesto pořád nemůžeme stoprocentně prokázat, že rána faraona zabila.“
Další mumií, kterou vědci zkoumali, bylo tělo mladého muže, asi devatenáctiletého. Analýza jeho DNA ukázala, že byl zřejmě blízkým příbuzným faraona, asi jeho synem. Mohlo jít o prince Pentawera, který měl být do útoku na vládce Egypta zapletený? Záznamy říkají, že tento princ byl za útok na svého otce odsouzen a pak se raději sám zabil. Podrobný výzkum však ukázal, že mladík byl nejspíš zardoušen – a příběh má hned zase jiné rozměry. Jisté je jen jedno – následnictví přešlo na druhého faraonova syna, jenž se stal Ramsesem IV.
Starověká detektivka
Ramses III. byl posledním mocným panovníkem Nové říše, který měl nad Egyptem nějakou reálnou moc. Jeho vláda trvala neuvěřitelných 31 let, nebyla však vůbec šťastná. Egypt trpěl pod útoky cizinců a také se potýkal s hospodářskou krizí. Už v osmém roce vlády faraona Ramsese na Egypt zaútočili Mořští lidé, migrující národy ze Středomoří.
Ty se ještě egyptské armádě podařilo ve dvou velkých bitvách porazit, ale mnohem hůř dopadly boje s Libyjci. Boje s nimi byly tak nákladné, že se Egypt ekonomicky zcela vyčerpal. Největším problémem se stala inflace, ceny obilí za Ramsese stoupaly do výšin, kam nikdy předtím nedosáhly…