Šťavnatý rotvajler: pes po švýcarsku se jí i dnes
I dnes se v Evropě najdou země, kde psa považují za vyhlášenou pochoutku. Jednou z nich je bohaté Švýcarsko.
„Maso je maso,“ konstatuje deník Tages Anzeiger v reportáži o psích pochoutkách ve Švýcarsku. „Není na tom nic divného, nejraději si na něm pochutnávají stavební dělníci.“
Podivná a pro Středoevropana nechutná kulinární praktika je rozšířená především v kantonech Appenzellu a St. Gallen. Místní prý psím masem rádi pohostí i návštěvu – před cizinci si ale raději dávají pozor…
Co se týká psích plemen, tak nejlepší maso prý pochází z rotvajlerů a jim podobných ras. Tito psi jsou svalnatí a mají tedy hodně masa. Švýcaři psi chovají normálně doma, když je čas na zabijačku, volají buď řezníka, anebo psa zastřelí sami. Podle článku se pes nejčastěji připravuje jako „mostbröckli“. Tato appenzelská specialita spočívá v rozřezání libového hovězího masa (nejčastěji z plece) na úzké plátky. Ty se pak naloží do bylinkové marinády a sušené se udí v kouři z bukových pilin.
V Německu je konzumace psího masa zakázaná
Přestože se tento zvyk nepraktikuje komerčně a psí maso v restauraci rozhodně nepořídíte, protestuje proti němu řada ochránců zvířat. Ve Švýcarsku není konzumace psího masa protizákonná, na rozdíl od sousedního Německa. Všichni farmáři, kteří se švýcarskému deníku vyzpovídali, mluvili jen pod příslibem absolutní anonymity.
Tlak společnosti a především ochránců zvířat je cítit už i ve Švýcarsku; jeden z farmářů podle Anzeigeru přestal jíst psy právě proto, že „už se to nenosí“. Oficiální údaje o tom, kolik psů se ve Švýcarsku sní, neexistují.
Psí maso - Obrázek 1
Psí maso v Česku? Častější, než myslíte...
V Česku není pes zařazen na seznamu potravinových zvířat – to znamená, že se psí maso nesmí uvádět do oběhu. Kdo si chce dát psí maso doma, může; jen nesmí psa zabít způsobem, jenž by se dal považovat za týrání zvířat. Na českém internetu se dokonce objevila „psí kuchařka“, která nabízí recepty z psího masa celého světa. Najdete ji TADY.
Až do začátku 20. století se u nás psí maso jedlo docela běžně, zejména na Valašsku. Teprve od poloviny minulého století došlo k tomu, že psí maso zmizelo z nabídky restaurací a řeznictví.
Nejvíc se dnes v Česku psí maso jí v rámci vietnamské komunity. Před několika lety na to upozornila ochránkyně zvířat Marie Lokingová. Pro MF DNES uvedla: „Hodí psa zaživa do vařící vody. Stáhnou srst, odřežou packy, hlavu. Zabíjení se odehrává různě na opuštěných statcích, na koleně, nelegálně…“ Bohužel ochránkyně má pravdu jen zčásti – jak už jsme uvedli, samotná konzumace legální je, způsob utracení už ale vyvolává pochyby...
Kde se pes jíst nesmí
Konzumaci psího masa výslovně zakazuje řada velkých světových náboženství. Židovství má tento zákaz v kašrutu – pravidlech pro rituální čistotu, islám pojídání psů zakazuje v právnické normě halálu.
Nejlepší seriál o psech Psí národ Cesara Millana sledujte na Prima ZOOM.
Text: Petr Kliment