Nechutné bodnutí malého žraloka může zabíjet. Podívejte se na detailní záběr
Mistři bolesti S2 (9) - Různozubec portjacksonský
Malý žralok nepůsobí problémy jen zuby. Mnohem větší pohromu může způsobit obranný prostředek umístěný přímo na jeho zádech.
Různozubci jsou malým řádem žraloků, dorůstají do 50-150 centimetrů. I tak ale dokáže různozubec portjacksonský člověku pořádně zavařit, a nepotřebuje k tomu ani zuby. Různozubec je totiž vybaven trnem na každé hřbetní ploutvi. Trn je v základu silný s ostrou špičkou a kůží pronikne až s děsivou lehkostí. Není přitom úplně jasné, zda je trn jedovatý, poranění jeho malým ostnem nicméně skýtá nebezpečí v každém případě.
Různozubec portjacksonský Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Maximální délka různozubce činí 150 cm Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Různozubci jsou noční tvorové Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Největší zbraň různozubce je na jeho hřbetě Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Různozubci jsou společenští tvorové Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Čtěte také: Hon na žraloka: V turistickém ráji útočil deset metrů od břehu. Plavci museli přišívat prsty
Průnik masem
„V naší kůži je bakterie, která se dostane bodnutím až do těla. Může nás i zabít, může dojít k sepsi,“ vysvětluje lékař Benjamin Abo v seriálu Mistři bolesti na Prima ZOOM. V pořadu můžete vidět detailní záběry na trn různozubce pronikající masem. Různozubec sám loví v pozdních nočních hodinách, vzhledem ke své velikosti se ale sám musí mít na pozoru před jinými predátory.
Tomu ostatně přizpůsobuje i své rozmnožování. Na rozdíl od ostatních vejcoživorodých žraloků je různozubec portjacksonský vejcorodý a vajíčka klade tak, aby měl potenciální predátor práci s jejich nalezením. Samice neklade vajíčka naráz, ale po dvojicích do tvaru podivné spirály, a to v intervalu deseti až čtrnácti dní. Poté je přenáší do bezpečnějších úkrytů. Její obavy jsou oprávněné, úspěšně se jich vylíhne jen minimum.
Zdroje: Australian Museum/Fishbase