8. října 2024 15:20
Adam Vala

Opravdu vlci vyjí na Měsíc? Odhalujeme pravdu za populárním mýtem

Vlci a Měsíc jsou často spojováni ve folkloru, mytologii i popkultuře. Tato představa je natolik rozšířená, že mnoho lidí věří vlčímu vytí na Měsíc bez dalšího přemýšlení a bere takovou situaci jako fakt. Přesto tato představa nemá žádný základ ve vědeckých pozorováních a je na místě se ptát, kde tento mýtus s kořeny hluboko v lidské kultuře vůbec vzniknul.

Spojení vlků a Měsíce má své počátky v různých kulturách, především v řecké, římské a severské mytologii. V řecké mytologii byla bohyně Měsíce Hekaté často zobrazována s vlčími smečkami po svém boku. V severské mytologii zase vlci Sköll a Hati pronásledovali Slunce a Měsíc po obloze, aby přinesli střídání dne a noci. Některé indiánské kmeny, jako například Senekové, dokonce věřily, že vlci „vyzpívali“ samotnou existenci Měsíce.

Vlci v popkultuře

Tato symbolika vlků a Měsíce se po staletí prolínala do příběhů, které byly předávány z generace na generaci. Strach z vlků, jejich noční aktivita a mystické chování přispěly k tomu, že byli v kolektivní lidské představivosti spojováni s měsíčním světlem. Stále se ale zdá, že jde spíše o záležitost pohádek, mýtů, fám či pověr.

Zatímco v dávné historii bylo toto spojení spíše neurčité, s nástupem hororových filmů ve 20. století se mytologie kolem vlků a Měsíce stala ještě silnější. Filmy jako Vlčí muž (1941) nebo Americký vlkodlak v Londýně (1981) přímo spojily vlkodlaky a vlčí chování s úplňkem. Toto zobrazení bylo natolik silné, aby mnoho lidí dodnes věřilo, že vlci vyjí právě na Měsíc.

Čtěte také: Vlci vyvolávají oprávněný strach. Podívejte se, jak se vrhnou i na medvěda

Realita vlčího vytí

I když legendy a popkultura vytvářejí iluzi, vědecké studie ukazují, že vlci nevyjí na Měsíc, ale využívají vytí jako komunikační prostředek. Vytí slouží k tomu, aby se vlci dorozuměli se svou smečkou, označili své teritorium a našli se navzájem, když jsou od sebe vzdáleni. Jejich vytí se může nést až 16 kilometrů daleko a není vědecky podpořeno, že by za úplňku probíhalo častěji.

Vlčí smečky si často nárokují rozsáhlá území o rozloze až 3 000 čtverečních kilometrů, a tak je pro ně schopnost vysílat zvuky na dlouhé vzdálenosti klíčová. Kromě toho vlci vyjí častěji před obdobím rozmnožování, aby našli partnera, a jejich vytí může také sdělovat velikost a zdravotní stav jednotlivce – větší vlci vytvářejí hlubší zvuky.

Ačkoliv tedy vlci nevyjí přímo na Měsíc, jejich vytí hraje zásadní roli v jejich sociálním životě. Tento fascinující komunikační nástroj ukazuje, jak jsou vlci komplexní a inteligentní tvorové, kteří se navzájem dorozumívají nejen kvůli přežití, ale i kvůli emocím a vztahům ve své smečce.

Zdroj: Mentalfloss, NHBS

Video, které jste mohli minout: Běžkyni v Paříži napadli arktičtí vlci. Jak se ocitla ve známém safari parku, policisté šetří

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom