Páření ropuch může vést k hrátkám se smrtí. Výjimečná není ani nekrofilie
Estonská říše losů - ropuchy
Ropuchy kvůli rozmnožování každý rok putují ke stojatým vodám, kde se několik dní oddávají žabím radovánkám. Jenže společné páření může znamenat i smrt.
Období páření u ropuch obvykle probíhá v únoru a březnu a tuto významnou chvilku v žabím světě byste určitě nemohli přeslechnout. Samci totiž začnou vydávat hlasité zvuky, jimiž se snaží nalákat a zaujmout své potenciální družky. Každý druh má jedinečný hlasový projev. Když se samci podaří najít vyvolenou, okamžitě se na ni shora přichytí a začne se vozit na jejích zádech.
Páření probíhá trochu jinak než u většiny druhů. Vajíčka totiž nejsou oplodněná uvnitř samičky, ale zvenčí. Pod tíhou samečka začne samička vypuzovat vajíčka v řetízcích a samec na ně začne vypouštět sperma.
Ropuchy Zdroj: iStock
Smrtelné námluvy
Samci jsou během páření v letargii a dokážou se přichytit prakticky na cokoliv. Často tedy dochází k tomu, že se na spojený pár nabalí několik dalších rozvášněných nápadníků. Společně pak vytvoří obrovskou plující kouli, která klesne pod vodu. Původní pár se pak nemůže nadechnout a pod tíhou roztoužených samečků se utopí.
Pro samce amazonské žáby zvané Rhinella proboscidea však není ani smrt překážkou. Thiago Izzo z brazilského Národního institutu pro výzkum Amazonie zjistil, že samci dokážou vytlačit vajíčka z již mrtvých samičích těl a následně je oplodnit. Podle Izza se tak jedná o funkční nekrofilii.
Sledujte dokument Estonská říše losů na Prima ZOOM.