Moloch ostnitý je obrněný specialista na přežití v poušti. Jak se rozmnožuje svými dvěma penisy?
V podmínkách, kde žije moloch, by člověk nepřežil.
Evoluce toho dala molochovi do vínku mnoho. Zajímavý způsob rozmnožování, jednoduchý jídelníček, díky kterému se nasytí, a způsob, jak získat vodu i uprostřed přes den rozžhavené pouště.
Evoluční vynálezy
Moloch ostnitý má na své kůži hned tři evoluční „vychytávky“, které mu usnadňují život v poušti. Nebezpečně vyhlížející ostny brání případnému predátorovi v polykání, mikroskopické póry svádějí vysráženou vodu do úst a útvar připomínající hlavu svede nepřátelský útok na nesprávné místo.
Jednou z jeho dalších bizarností jsou dva penisy, každý připojený na jedno varle. Skrývá se za tím jistá evoluční výhoda. Moloch není monogamní, a tak když potká v krátkém čase dvě samičky svolné k páření, použije na každou z nich jinou zásobu spermatu. Lidově řečeno, na tu první zkrátka nevyplýtvá celou zásobu najednou.
Moloch ostnitý mainq Zdroj: iStock
Kanalizace v kůži a konzumace mravenců
„Když moloch ostnitý brzy ráno narazí v poušti na rosu, rozkročí se nad ní a jemně na ni nalehne. Voda se dostane do velmi malých kanálků mezi šupinami. Tyto kanálky mají průměr asi jedné sedminy průměru lidského vlasu. Voda je nasávána kapilárními silami, putuje po těle mezi šupinami a končí v molochových ústech,“ píše australský biolog a popularizátor vědy Karl Kruszelnicki na svém webu.
Bez potravy někteří plazi dokážou přežít řadu měsíců, ale bez vody to v horkých oblastech Austrálie nejde. Navíc je moloch, co se jídelníčku týče, poměrně skromný. Jak se můžete dozvědět od Jiřího Moravce v třináctidílné encyklopedii Svět zvířat: „Pomalý moloch se potravně zaměřil na mravence. Najednou jich dokáže sežrat až pět tisíc.“
Bizarního molocha i další obyvatele pátého kontinentu můžete sledovat v dokumentu Napříč Austrálií dnes ve 20:00 na Prima ZOOM.