VIDEO: Anthophora pueblo – včela, která láme skály
Objevování nových druhů hmyzu je ve vědeckém světě v podstatě na denním pořádku. Ovšem objev včely, který si vyláme chodby do skály místo toho, aby použila mnohem měkčí materiál okolo, vědce opravdu zaskočil.
Dr. Michael Orr z Utah State University má „na svědomí“ objev unikátního systému včelích úkrytů. Včela druhu Anthophora pueblo místo toho, aby využila hlínu, písek, rozmělněná stébla trav či dřevo, se pustila do vskutku nesnadného úkolu. Začala kutat komůrky do pískovcových stěn, což je z hlediska vynaložené energie vskutku titánský úkol.
Odpověď hledej ve jméně
Milovníci Karla Maye a znalci severoamerických Indiánů vědí, co je to pueblo. Kastilské slovo pueblo vychází z původně z latinského populus (lidé) a znamená město. V centrálním Španělsku se tak označovaly veliké vesnice, obklopené svými vlastními poli vzdálené i několik mil od sousedních vesnic. Ovšem Severoameričané si pod tímto slovem představí indiánské kmeny obývající hliněná a kamenná sídla. Tak jako Indiáni si stavěli puebla z hlíny a kamení, tak i včela se rozhodla využít skal coby stavebního materiálu. Anthophora pueblo je 10–14 mm dlouhá a dokáže dolovat kámen.
„Tyto včely jsou považovány za neobvyklé. Naučily se používat vodu, která jim pomáhá v hloubení pískovců. Není proto divu, že jsme mnoho míst našli poblíž vodních zdrojů," řekl dr. Orr.
K čemu je to dobré?
„Orr a jeho kolegové objevili pět hnízdišť tohoto druhu u pískovcových skalních obydlí Anasaziů v Colorado Mesa Verde v jižním Utahu a kalifornském Údolí smrti,“ napsal odborný server sci-news. V čem je tak pracně vybudovaný úkryt výhodou? Odpověď je jednoduchá: pískovec odolává prudkým srážkám, které by křehčí hnízda poničily. Zároveň se v něm drží mnohem méně mikroorganismů než v biologickém materiálu, které by mohly vyvíjející se larvičky napadnout.
Až půjdete do Mesa Verde obdivovat indiánské skalní příbytky, nezapomeňte, že nejsou jediní, kdo dokázal skalní masiv využít. A kdo ví, třeba to odkoukali od včel.
Text: Topi Pigula