Fenomén: Zákeřný parazit nutí pavouky hledat vodu. Třeba tu, co máme na nočním stolku
Parazitické hlístice napadají pavouky a další hmyz, ovládají jejich chování, a nakonec se z jejich těl proderou podobně, jako filmový Vetřelec.
Varujeme rovnou, že i když vám pavouci přijdou nechutní anebo rovnou trpíte arachnofobií, je možné, že je po přečtení tohoto článku začnete litovat; štítit se jich budete ale určitě ještě o mnoho víc. Někteří totiž slouží jako líheň pro parazitické červy, kteří se v nich tiše vyvíjejí až do okamžiku, kdy se už do těla hostitele nevejdou.
Vetřelec, který ovládá hostitele
Parazitické hlístice z čeledi Mermithidae si pro svůj životní cyklus vybírají různé členovce. Že napadají i pavouky si vědci ovšem potvrdili až v roce 2024. Tehdy zjistili tyto parazity u (v Česku běžných) pavouků z čeledi slíďákovitých (Lycosidae) a pokoutníkovitých (Agelenidae).
Čtěte také: Po zombie mravencích došlo i na zombie pavouky. Zákeřná houba každému nachystá děsivý osud
Do těla se jim dostanou buď přímým průnikem do tkáně, nebo prostřednictvím jiného nakaženého živočicha, kterého pavouk uloví a sní. Červi se živí jejich tělními tekutinami, kroutí se v útrobách a rostou a rostou. Hostitelovy důležité orgány ale parazité nechávají překvapivě dlouho nedotčené a pavouk vypadá a působí úplně normálně. Tedy alespoň na první pohled, protože podle výzkumu může infekce parazitickými hlísticemi vést k jistým poruchám vývoje.
Jenže pozor. Přestože tělo zůstane téměř beze změn, chování hostitele se pod vlivem parazita změní: Jak prokázala vědecká práce z roku 2004, infikovaní členovci vyhledávají vodu. Červ totiž potřebuje k dosažení dospělosti vodní prostředí. Změny hemolymfy (tj. obdoby krve u některých bezobratlých živočichů) u nakaženého zvířete vyvolávají „žízeň", která ho táhne k vlhkému místu.
V našich domovech ale vlhkých míst moc není, snad s výjimkou sklenice s vodou na nočním stolku. A to kupodivu stačí. Výzkumy biologů totiž dokládají několik případů, kdy se červ vydral z pavoučího těla do sklenky nebo šálku. Hovořil o tom už například biolog Mike Gray, který v roce 1995 napsal na toto téma příspěvek pro časopis Nature Australia.
Mohlo by vás také zajímat: Pavouk s obřími kusadly expanduje do Krkonoš. Co všechno víme o tajemné zápřednici jedovaté?
Z toho vyplývá, že není dobrý nápad nechávat si pití na nočním stolku, a ještě horší nápad je se ráno napít, aniž byste si obsah sklenice nebo šálku zkontrolovali. Nikdy nevíte, co všechno se v nich za tmy mohlo odehrát.
Zdroj: The European Zoological Journal, British Ecological Society, ABC.net.
Video, které jste mohli minout: Nejjedovatější pavouk na světě klidně uloví i žábu nebo hlemýždě. Podívejte se na jeho smrtící zásah