11. února 2025 14:45

Po zombie mravencích došlo i na zombie pavouky. Zákeřná houba každému nachystá děsivý osud

Rok 2025 začal dost divoce, takže bychom se ani nedivili, kdyby vás objev zombie pavouků nechal klidnými. Ono to také zní hůř, než to vypadá – pavouci nakažení houbovou infekcí naštěstí nejsou nebezpeční lidem. Z pohledu ostatních pavouků je to ovšem úplně jiná písnička…

Poprvé se s podivným chováním pavouků vědci setkali ve starém, nepoužívaném sklepení v Severním Irsku. Místní temné prostory sloužily kdysi jako sklad obchodu se střelným prachem a zbraněmi, v současnosti jsou ovšem útočištěm plachých pavouků druhu meta temnostní (Meta menardi). Tyto pavouky najdeme v hojném zastoupení i v České republice.

Čtěte také: Znepokojivé záběry odhalily „zombie houbu“ v akci. Ovládnutí velké tarantule byl jen začátek

Skupina odborníků, která severoirské sklepení propátrávala, našla několik pavouků s neobvyklým vzorcem chování. Tento druh tráví většinu času zalezlý ve svém doupěti a je poměrně plachý. Vědci ale zaznamenali jedince, kteří ve sklepě naopak trávili čas na otevřeném prostranství, ať už přímo na stropě uprostřed místnosti nebo na stěnách. Když odborníci jejich těla prozkoumali, zjistili děsivou pravdu: Pavouky ovládá parazitická houba.

Snadná nákaza

O parazitické houbě Ophiocordyceps unilateralis, která napadá mravence a chemickou cestou je ovládá, už jste jistě slyšeli. Mimo jiné inspirovala populární videohru The Last of Us. Za stvoření zombie pavouků je ale zodpovědný jiný druh, Gibellula attenboroughi. Odborníci si donedávna mysleli, že je endemická v Irsku; nedávno ji objevili také pod jedním z místních vězení. Nyní mají ale  podezření, že G. attenboroughii infikuje také pavouky ve Walesu.

Na pavouky působí tato houba podobně jako Ophiocordyceps na mravence. Pavouk se nakazí spory a jakmile se přiblíží čas jeho smrti, houba umírajícího tvora donutí dolézt na co nejexponovanější prostranství, kde je zajištěné dostatečné proudění vzduchu. Poté, co pavouk zemře, houba jeho tělo obroste a začne produkovat spory schopné nakazit další pavouky. Díky tomu, kde se mrtvola nachází, se tyto spory snadno rozšíří po okolí.

Výzkumy ukazují, že houba využívá dopamin – chemickou látku spojenou s pocitem štěstí. Odborníci jsou samozřejmě rozhodnuti tento děsivý a zároveň fascinující fenomén dál zkoumat. Myslí si, že parazitická houba může znamenat zdroj nových medicínských objevů.

Zdroj: Sci News, Ingenta Connect, NY Times, BBC.

Video, které jste mohli minout: Pavouk s obřími kusadly expanduje do Krkonoš. Co všechno víme o tajemné zápřednici jedovaté?

Klára Ochmanová

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom