V pražské zoo se narodil super roztomilý tapír!
Pruhované a roztomilé – takové je mládě tapíra jihoamerického, které se v úterý narodilo v Zoo Praha. Matkou mláděte je patnáctiletá samice Ivana a otcem dvanáctiletý samec Tex.
„Narození mláděte jsme očekávali už několik týdnů a nyní jsme se tedy konečně dočkali,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Mládě tapíra se narodilo v úterý odpoledne a nyní již víme, že je v pořádku, a je to sameček. Také oba rodiče se chovají vzorně.“
Samice Ivana po přibližně třináctiměsíční březosti porodila ve venkovním výběhu. Porod proběhl rychle a bez komplikací, avšak vzhledem k nižším teplotám museli chovatelé matku s mládětem co nejdříve přesunout do zázemí.
„Tam Ivana mládě olízala a už okolo čtvrté odpoledne leželi společně na slámě. Pití se zatím nedalo vysledovat, protože samice ihned reaguje na přítomnost chovatelů a postaví se. Ivana ale odchovala již dvě mláďata a zatím vše napovídá tomu, že i to letošní je zdravé a plné života,“ doplnil Pavel Brandl, kurátor savců Zoo Praha.
Samice Ivana se o narozené mládě stará vzorně. Po přestěhování do zázemí ho ihned olízala a ulehla s ním do slámy.
Chovatelé se také rozhodli neoddělovat samce Texe. „Tex je na Ivanu hodně fixovaný, proto jsme se rozhodli je nechat pohromadě. Od počátku se k mláděti chová naprosto klidně,“ dodal Pavel Brandl.
Ivana se narodila 7. března 2000 v Zoo Jihlava a do Prahy přišla v roce 2004, kde vytvořila chovný pár se samcem Christiánem. Ten se stal v roce 2006 otcem vůbec prvního tapíra jihoamerického narozeného v pražské zoo. Od roku 2011 tvoří Ivana pár se samcem Texem a Christián je dnes chovným samcem v Zoo Jihlava. Tex se narodil 14. září 2003 ve Spojených státech amerických, proto je pro celý evropský chov mimořádný. V Zoo Praha byli tapíři jihoameričtí chováni v letech 1950–1957, poté až od roku 2004. Veškerá odchovaná mláďata jsou ta Ivanina.
Tapíři patří mezi lichokopytníky, i když mají na předních nohou čtyři a na zadních tři prsty. Nejnápadnějším znakem tapírů je prodloužený horní pysk a nozdry, které tvoří jakýsi krátký chobot. Ten tapíři používají podobně jako sloni – k trhání rostlinné potravy, jako orgán jemného čichu a k dýchání ve vodě nebo bažinách.