U Brna žili v pravěku dinosauři. Převratný objev udělal student
Na Jižní Moravě zřejmě žili dinosauři - dosud o tom nebyly žádné důkazy. Teď to víme.
Student Masarykovy univerzity údajně prokázal, že zub objevený kdysi v Brně-Slatině patřil dinosaurovi. Podle dnešního vydání Brněnského deníku Rovnost jde o první věrohodně zdokumentovaný důkaz výskytu jurského suchozemského masožravce na území dnešního Česka. Zájemci si zub pravděpodobně brzy prohlédnou v muzeu.
Pravěký upír: dinosaurus, který sál studenou krev
Pěticentimetrový zub se kdysi našel na Švédských šancích ve Slatině, poté byl nejspíš ve sbírkách německé techniky v Brně, která zanikla v roce 1945. Odtud se dostal do depozitáře Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, kde jej prozkoumal student Daniel Madzia.
Brno před 160 miliony lety
Podařilo se mu určit, že zub nepatřil mořskému tvorovi, ale suchozemskému masožravci ze skupiny Tetanurae, který žil před 160 miliony let. Většinu území dnešního Česka tehdy pokrývalo mělké moře. "Dinosaurus mohl spadnout do vody a utopit se," řekla Brněnskému deníku Rovnost vedoucí Madziovy bakalářské práce Nela Doláková.
Dinosauři ze skupiny Tetanurae byli v Evropě v juře velmi rozšíření, ale doteď prý neexistoval přesvědčivý důkaz o jejich výskytu na českém území. Chodili po zadních končetinách, jejich délka byla čtyři až šest metrů.