Studená fúze se vyplatí – a bude to už brzy, ukazuje nová studie
Znamená to elektřinu skoro zdarma?
Fúzní reaktory budou ekonomicky výhodné, tvrdí nová zpráva o této technologii budoucnosti. Vědci navíc rovnou naznačují, že vlády i korporace už by se měly začít připravovat na to, že fúzní elektrárny brzy nahradí ty staré jaderné…
Za zprávou o fúzních reaktorech stojí vědci z Durham University a Culham Centre for Fusion Energ. Obě instituce znovu přezkoumaly, zda je představa fúzních elektráren vůbec reálná, tedy zda se vůbec vyplatí a dokážou si na sebe vydělat. Vědci přitom vzali v úvahu zejména poslední novinky v oblasti supravodičů.
V článku zveřejněném v odborném časopise Fusion Engineering and Design vychází, že by fúzní energie mohla vyrábět elektřinu stejně levně jako elektrárny jaderné – s tím, že ceny jaderného paliva by v budoucnosti měly s jejich poměrně rychlým vyčerpáváním značně růst.
Profesor Damian Hampshire, který studii vedl, řekl: „Samozřejmě se v ní dopouštíme spousty dohadů, ale určitě nebude fúze o moc dražší než atom.“ Tato práce potvrzuje, že během jedné až dvou generací by se mohly v těch bohatších zemích objevit fúzní reaktory, které budou svět zásobovat v podstatě neomezeným přísunem energie – a to vše, aniž by nějak významně přispívaly ke globálním změnám klimatu. Zní vám to až příliš dobře? Tady jsou podrobnosti…
Jen sen? Ani ne!
Fúzní elektrárny jsou velký sen – ale doposud nenaplněný. Aby mohly prakticky fungovat a měly smysl, musí nejprve umět vyrobit víc energie než spotřebují. Poprvé se to povedlo před rokem v americké laboratoři NIF (National Ignition Facility).
Dokázali to pomocí největšího laseru světa – obřího zařízení velkého jako tři fotbalová hřiště dohromady. Z něj vyslaly 192 laserových paprsků na maličkatou kapsli vodíkového paliva – čímž spustili fúzní reakci. Teplota koncentrovaného výboje světla přitom měla teplotu přes 3,2 milionu stupňů Celsia!
O výjimečném pokusu poprvé informovala britská BBC: „Jde o první krůček, který povede k tomu, aby nukleární fúze vyrobila víc energie než spotřebuje. Pokus je v oboru fúzních reaktorů opravdovým přelomem – největším krokem za mnoho posledních let. Cílem laboratoře NIF je vytvořit fúzní systém, kde by lasery jen nastartovaly reakci, která by pak běžela sama a zásobovala svět lacinou a zcela čistou elektřinou.“
Pokusy v NIF běží pod záštitou americké armády, ta má samozřejmě na energii zdarma největší zájem. Co by fungující fúzní elektrárny znamenaly pro nás? Změnu, na kterou asi ještě nikdo není tak úplně připraven. Získávali bychom totiž energii podobným způsobem, jako je ten odehrávající se v jádrech hvězd.
Teoreticky totiž fúzní elektrárna potřebuje jen jediné: palivo. A tím je deuterium a tritium, což jsou obyčejné izotopy vodíku. A ten, jak určitě víte, se dá získat levně vody – třeba té, jíž máme plné oceány…