Električtí úhoři umí na dálku ovládat svou kořist – pomocí pulzů a výbojů
Elektrický úhoř dokáže ovládat své výboje lépe než člověk...
Elektřinu máme všichni spojenou s moderní civilizací a tak nám přijde poněkud nepatřičné, že ji ovládá také nějaká archaická ryba, jakou je úhoř. A jak se ukazuje, úhoři umí s elektřinou věci, nad nimiž nám zůstává rozum stát.
Základní způsob, jímž úhoři elektřinu využívají, je silný výboj, jenž má až 600 Voltů – jen připomínáme, že v našich zásuvkách máme pouhých 220 Voltů. Jenže studie Kennetha Catanii z Vanderbilt University dokazuje, že úhoři umí s elektřinou zacházet mnohem jemněji a rafinovaněji.
Tento biolog studoval lovecké schopnosti úhořů ve speciálně upraveném akváriu, kde mohl precizně měřit, jaké výboje tito tvorové tvoří. Zjistil, že paúhoři električtí jsou schopní uvolňovat výboje nejrůznější síly, vždy k jinému účelu. Zprávu o tom vydal v prosincovém vydání časopisu Science.
Podívejte se, jak úhoř útočí:
Úhoři dokáží vypálit proti své kořisti kromě smrtícího výboje také slabší elektrický úder, který menší rybku ochromí. Než vyšle silný úder, vypálí těsně před tím ještě krátký ale velmi přesný vysokofrekvenční elektrický úder, který paralyzuje kořist během pouhých 3 milisekund. Za chvilku se jim sice pohyblivost vrátí, to už je ale pozdě…
Lepší než člověk
Catania popisuje, že jde o velmi podobný princip, jaký využívají třeba tasery. Jen ten úhoří způsob je ve všech ohledech lepší – méně energeticky náročný a účinnější. Standardní tázery vypálí 19 pulzů o vysokém napětí za sekundu; paúhoř zvládne za stejnou dobu 400 pulzů… Tento výboj způsobí, že se začnou všechny svaly v těle kořisti rychle stahovat – což vede k okamžité bolestivé a zcela ochromující křeči.
Pozoruhodné je, že tento výboj neochromuje přímo svaly, ale jen neurony, které mají svaly pod kontrolou. Díky tomu může úhoř útočit mnohem menší silou a nevybíjí si tak zbytečně svou energii.
Před úhořem se jeho cíl navíc ani neukryje. Typickým místem, kde se malé rybky skrývají, jsou kameny a rostliny u dna. Jenže paúhoř dokáže do svého okolí vysílat pravidelné elektrické impulzy, které všem rybkám v okolí způsobují křeče jejich svalů. Nejsou zřejmě bolestivé ani ochromující. Jen tyto záškuby rybku úhoři prozradí – a pak už následuje plný úder silným výbojem…
„Je to jediný tvor, který něco takového dokáže způsobit – všechny svaly v těle jinak neovládne současně nikdo, ani člověk pomocí nejmodernější technologie,“ dodává Catania ve studii.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: