Anorexie se bude léčit elektrošoky. Přímo do mozku
Vědci úspěšně použili elektrody implantované do mozku k léčbě anorexie. Tato technika by se mohla v budoucnosti používat masově...
S pomocí elektrod implantovaných do mozku tým amerických a kanadských vědců vůbec poprvé pomohl ženám trpícím vážnou formou mentální anorexie. Tato technika je zatím jen v experimentální fázi a s jejím využitím se zlepšil stav jen části pacientek, ale i tak je slibná, napsali vědci ve své studii zveřejněné v odborném časopise Lancet.
Vědci voperovali zařízení, které se podobá srdečnímu kardiostimulátoru, celkem šesti pacientkám. Po devíti měsících tři z nich přibraly na váze a zdály se být v lepším psychickém stavu. Pro tyto tři to bylo "nejdelší období vytrvalého zvyšování BMI (indexu tělesné hmotnosti)" od začátku jejich nemoci, uvedli autoři studie.
Čím dál slabší pohlaví. Ženy dnes úplně ztrácí svaly
Krom toho byla tato technika, známá jako hluboká mozková stimulace (DBS), "spojena se zlepšením nálady a s potlačením úzkostí a posedlostí i nutkání provázejících mentální anorexií u čtyř pacientek. Zlepšení kvality života bylo pozorováno po šesti měsících u tří pacientek", uvedli vědci v Lancetu.
Drobné problémy: panika, bolest, záchvaty
Tři pacientky nicméně žádné váhové přírůstky nezaznamenaly a procedura navíc byla spojena s "vážnými nepříznivými účinky" včetně záchvatu, který měla jedna z žen, upřesnili vědci. Další vedlejší účinky zahrnovaly návaly paniky, nevolnosti a bolesti.
Mentální anorexie, která patří mezi poruchy příjmu potravy, je obvykle chronické onemocnění, které postihuje téměř procento lidí. Nejčastěji je diagnostikována u mladých dívek ve věku 15 až 19 let. Z psychických poruch patří mezi nejsmrtelnější - úmrtnost se pohybuje od šesti do 11 procent - a patří také k nejhůře léčitelným, napsali autoři studie.
Jejich výzkum zahrnoval implantování elektrod do části mozku, která reguluje emoce, kde měly upravovat aktivitu dysfunkčních mozkových spojů. Toto zařízení bylo spojeno s generátorem implantovaným pod kůži. Ženám zapojeným do výzkumu bylo od 24 do 57 let a anorexií trpěly čtyři až 37 let. Žádná jiná léčba jejich poruchy nebyla úspěšná.
Co se dá zjistit z jednoho nedopalku: DNA prozradí i tvář člověka
DBS se už používá k léčbě několika neurologických poruch včetně Parkinsonovy nemoci či chronické bolesti. Tohle ale bylo poprvé, co byla tato metoda využita k léčbě anorexie.