Štěnice žily na Zemi už v době dinosaurů před 100 miliony let
Mohl mít Tyranosaurus rex štěnice? Vědci to nevylučují.
Parazitické štěnice
Štěnice na naší planetě existují od dob, kdy se po jejím povrchu proháněli dinosauři, byť se saví parazité patrně nepokoušeli pít krev právě těmto prehistorickým tvorům, uvádí nový výzkum. Studie, kterou zveřejnil časopis Current Biology, zjistila, že štěnice se vyskytují na světě zhruba 100 milionů let, což je podstatně déle, než se vědci původně domnívali.
"Bylo ohromující zjistit, že se parazité okupující naše postele vyvinuli před více než 100 miliony let a žili na povrchu Země společně s dinosaury. Ukazuje nám to, že evoluční historie štěnic je mnohem složitější, než jsme si mysleli," uvedl profesor Mike Siva-Jothy z Sheffieldské univerzity, který se na výzkumu podílel.
Měl Tyranosaurus rex štěnice?
Doktor Steffen Roth z norského Bergenského muzea, který studii vedl, dodal, že vědci předpokládali, že úplně prvními hostiteli štěnic byli netopýři. Ti se ale vyvinuli až před 50–60 miliony let. "Bylo nečekané zjistit, že se evolučně starší štěnice specializovaly na jediný druh hostitele, i když zatím nevíme, kdo jím byl v dobách, kdy po Zemi chodil Tyrannosaurus rex," řekl Roth.
Berlínské přírodovědné muzeum a jeho dinosaurus Tristan - Tyranosaurus rex Zdroj: Se souhlasem Topiho Piguly
Berlínské přírodovědné muzeum a jeho dinosaurus Tristan - Tyranosaurus rex Zdroj: Se souhlasem Topiho Piguly
Vědci nicméně věří, že je nepravděpodobné, že by se tito parazité živili na dinosaurech, protože štěnice se obvykle krmí na tvorech disponujících "domem", jako jsou ptačí hnízda nebo lidské postele. A nic podobného dinosauři neměli.
Roth a jeho kolegové strávili 15 let analyzováním různých druhů štěnic po celém světě. Studovali DNA 34 druhů z 62 míst.
Text: ČTK