Rys ostrovid je vrcholový predátor. Jeho návrat do Česka je přesto spojen se smrtí
Šumava: Domov rysů - rys
Milovníci divoké přírody jásají a nádherné rysy vítají zpět v české krajině. Bohužel to ale také znamená pytláctví.
Rys ostrovid byl kdysi běžná šelma. Jenže pak přišel člověk s puškou a rysa vytlačil. Když se teď vrací zpět, žije v neustálém ohrožení. Původně široce rozšířená šelma byla na našem území dokonce v jednu dobu zcela vyhubena, takže rysí návrat považují ekologové a ochránci přírody za velmi kladný jev.
Díky fotopastem je u některých jedinců zmapovaný pohyb po horách. Když se najednou přestanou na snímcích objevovat, je reálný předpoklad, že se jim něco stalo. Ono „něco“ může být pytlákova střela. Přesně tak dopadl oblíbený rys Olda v Beskydech, který nejprve zmizel z fotek a později byl postřelený nalezen nedaleko obce Huslenky na Vsetínsku. V podstatě zemřel hladem. Rána zasáhla zadní nohu, čímž znemožnila rysovi, který loví rychle a ve skoku, dostat se k potravě.
Rys Zdroj: iStock
Život rysů můžete podrobně sledovat v dokumentu Šumava: Domov rysů na Prima ZOOM. Přestože byl Olda nalezen živý, byl natolik podvyživený a zraněný, že nakonec přes veškerou péči zemřel. Zdaleka se nejedná o jediný případ. Další rys byl nalezen na Klatovsku v mysliveckém mrazáku a odhady u nás zastřelených rysů jdou do stovek V anonymním dotazníku Akademie věd ČR odpovědělo 20 z 204 náhodně vybraných myslivců v Beskydech, Jeseníkách a na Šumavě pozitivně na dotaz, zda v ČR ulovili nelegálně rysa. Za posledních 20 let pak mělo být upytlačeno okolo 500 zvířat. Rys je přitom vrcholový predátor a v české přírodě jej kromě člověka, ať už s puškou nebo za volantem, nemůže žádný jiný tvor ulovit.
Zdroj: Encyclopedia Britannica