13. prosince 2021 08:35

Pavouky může navždy zničit nový typ repelentu. Vedlejší účinek je ale riskantní

Zbavovat se pavouků není pro nikoho snadné. Nyní je ale v přípravě odpuzovač, který by mohl nechtěným návštěvníkům učinit přítrž.

Arachnofobie, tedy strach z pavouků a pavoukovců, patří mezi nejhorší fobie na světě, přičemž lidé, kteří jí trpí, mají často pocit, že jsou tito nezvaní hosté na každém kroku a ohrožují je na životě. „Mnoho lidí se pavouků bojí a na trhu není nic spolehlivého, co by pavouky drželo pryč,“ říká Andreas Fischer, arachnolog z Univerzity Simona Frasera v Burnaby v Kanadě. Jenže i pavouci se něčeho bojí.

Pavoučí nepřítel

Každý, kdo měl tu čest zažít kousnutí rezavého mravence žahavého (Myrmica rubra), potvrdí, že jde o zážitek poměrně bolestivý. Tento v Evropě běžný druh mravence se dostal pravděpodobně s lodními zásilkami do USA, kde se aklimatizoval a stal se invazivním druhem. Na druhou stranu to Američanům přineslo i zcela nečekaný bonus. V místech, kde „ohniví mravenci“ zanechali své chemické signály, se přestává líbit i pavoukům.

Toho si všimnuli i biologové, kteří se pustili do zajímavého experimentu. Do skleněné nádoby se třemi komorami umístili několik druhů pavouků od snovačky po „černou vdovu“ (Latrodectus hesperus), přičemž dovnitř vložili na 12 hodin i filtrační papíry, z nichž některé na sobě nesly chemické signály mravenců. Právě nádoby s chemicky označeným papírem byly pro pavouky velice neatraktivní.

Je to dané tím, že existuje velká skupina mravenců, kteří dokážou pavouky lovit. U pavouků se kvůli tomu evolučně vyvinul smysl vyhýbat se mravenčím mikrolokalitám a vědecký tým by nyní rád určil, jaká konkrétní chemická látka pavouky odradí a zdali je možné ji vyrobit v laboratoři. Pokud se ukáže, že je laboratorní výroba možná, mohl by se na trh dostat unikátní odpuzovač pavouků. Zároveň je ale potřeba zjistit, zda tatáž látka neslouží jako signální feromon pro mravence. „Rozhodně si nepřejeme, abychom odpudili pavouky, ale přilákali mravence,“ dodává biolog Andreas Fischer, který se na výzkumu podílel

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom