27. prosince 2024 16:10

Obří pták ukousne kořisti hlavu. Podívejte se na lovce krokodýlů a hadů v akci

Zázraky Afriky Noc a den - člunozobec

Člunozobec africký (Balaeniceps rex) víc než cokoliv jiného připomíná vyhynulé giganty dávno minulých geologických dob.

Mohutný pták s výškou až 170 cm odedávna děsil obyvatele oblastí na horním toku Nilu, kteří ho považovali za symbol neštěstí a báli se ho lovit. Člunozobce znali už staří Egypťané, moderní zoologie se o jejich existenci dozvěděla mnohem později. „Člunozobec je schopen uštědřit velmi silné kousnutí,“ poznamenal podle webu Mental Floss v 19. století zoolog Stanley S. Flower. „V žádném případě není pro cizince, který nezná jeho chování, bezpečným ptákem.“

Přečtěte si také: Drsný souboj jaguára s kajmanem se povedlo natočit. Dojde v něm na speciální zbraň

Až čtvrt metru dlouhý zobák člunozobce skutečně budí respekt. Mohutný pták žijící hlavně v afrických mokřadech tímto nástrojem ve tvaru člunu loví ryby, hady a dokonce i menší krokodýly. Jak je vidět v dokumentu Zázraky Afriky: Noc a den, při lovu stiskem obřího zobáku s ostrými okraji ukousne kořisti hlavu. Je trpělivý, na svou příležitost vydrží nehnutě čekat celé hodiny. Pokud do jeho blízkosti nic nepřiplave, vznese se na svých křídlech o rozpětí 2,3 metru a těžkopádným letem změní loviště.

Člunozobci v pražské zoo

Člunozobci jsou extrémně závislí na svých mokřadních biotopech. Žijí v párech, které spolu zůstávají po celý život. V krytu rákosí si budují plochy o průměru tří metrů, na nichž staví asi metr velké hnízdo. V sezení na vejcích se střídá samice se samcem, kromě zahřívání ale musí rodiče svá vejce pod žhavým sluncem ochlazovat vodou donesenou v zobáku.

Unikátních ptáků, pro které vědci vyčlenili samostatnou čeleď člunozobcovitých (Balaenicipitidae), dnes žije ve volné přírodě už jen několik tisíc. Vzácní jsou i v zoologických zahradách – najdete je jen ve třech evropských zoo, včetně té pražské. Atraktivní ptáci jsou častým cílem pytláků, kteří je dodávají do soukromých chovů zejména na Blízkém východě. Za člunozobce jsou zájemci ze Saúdské Arábie nebo Dubaje ochotni zaplatit přes 10 000 amerických dolarů.

Zdroj: Audubon, Encyclopedia Britannica

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom