Drsný souboj jaguára s kajmanem se povedlo natočit. Dojde v něm na speciální zbraň
Nevlídná planeta (4) – jaguár vs kajman
Získat záběry jaguárů bojujících ve vodě s kajmany bylo dlouhou dobu snem dokumentaristů. A to hlavně v případě, kdy se kočkovité šelmě podařilo nebezpečného plaza ulovit.
Brazilský Pantanal je největším mokřadem světa a dějištěm každodenních nelítostných soubojů mezi lovci a jejich kořistí. Jak můžete vidět v dokumentu Nevlídná planeta na Prima ZOOM, usilují si zde navzájem o život i vrcholoví predátoři jaguár americký (Panthera onca) a kajman yakaré (Caiman yacare).
Jaguár versus kajman Zdroj: Paul Goldstein / SWNS / SWNS / Profimedia
Menšího kajmana jaguár bez problému uloví Zdroj: CARL DE SOUZA / AFP / AFP / Profimedia
Jaguár je v bažinatém terénu dokonale maskovaný Zdroj: CARL DE SOUZA / AFP / AFP / Profimedia
Jaguár užívá k lovu kajmanů silný stisk svých čelistí Zdroj: mediadrumimages/PedroAmaral / Media Drum World / Profimedia
Ani pro anakondu není úniku Zdroj: Paul Goldstein / SWNS / SWNS / Profimedia
Kajman poskytne jaguárovi potravu na mnoho dní Zdroj: Nick Dale / Solent News / Profimedia
Mláďata jaguára v Pantanalu Zdroj: Mediadrumimages/Jie Fischer / Media Drum World / Profimedia
Souboje jaguárů a kajmanů jsou v Pantanalu na denním pořádku Zdroj: Mediadrumimages/Jie Fischer / Media Drum World / Profimedia
Jaguár je vynikající plavec Zdroj: SWNS / SWNS / Profimedia
Přečtěte si také: CNN: Blíží se katastrofa v Amazonii. Plíce planety zkolabují už za 26 let, varují vědci
Síla stisku
Jaguár je po tygrovi a lvu třetí největší kočkovitou šelmou světa, na americkém kontinentu je pak vůbec největší. Je výborným plavcem, ve vodě číhá na kapybary, želvy nebo anakondy a také na poměrně hojné kajmany. K jejich lovu se u jaguára od poslední doby ledové vyvinula mimořádně silná čelist poskytující nejsilnější stisk v poměru k velikosti těla v celé živočišné říši.
„Při lovu tak silného a nebezpečného zvířete, jako je kajman, je klíčová přesnost a síla. Skokem a kousnutím do zadní části hlavy mohou jaguáři odříznout mozek kajmana od zbytku jeho nervové soustavy, ochromit ho a minimalizovat nebezpečí hrozící při následujícím zápasu,“ popsal loveckou metodu jaguárů Rafael Hoogesteijn, který se studiem těchto šelem v Pantanalu dlouhou dobu zabýval.