Psí sny? Psům se zdá o tom, jak páchnete
Sny u lidí fungují tak, že se nám zdají podobné věci, které děláme přes den – přičemž zásadní je v nich právě vztah k těm důležitým životním pilířům. Mají to psi také tak?
Mohou nám být psi ještě bližší? Ano, nový výzkum prokázal další fascinující věc, kterou s námi mají společnou.
Každý majitel psa zná asi ten moment, kdy pes ze spaní začne mávat ve vzduchu tlapami – jako by se pokoušel ve snu běžet.
Znakující gorila popsala svou noční můru
Americká televitní stanice USA Network si nedávno nechala vypracovat vědeckou studii, v níž se ptala náhodných respondentů, čí sny by chtěli ovládnout. Nejčastější odpovědí byla domácí zvířata. Není divu – zvířecí mazlíčci nahrazují stále více lidem sociální vztahy a fungují pro ně na podobné úrovni jako ostatní lidé. Včetně toho, že jsou pro ně stejně důležití jako ostatní lidé. Nové výzkumy naznačují, že to není nic divného – vazba mezi člověkem a psem opravdu překonává jakýkoliv jiný vztah.
Dr. Deirdre Barrett z Harvardu je jedním z nejlepších expertů na téma sny – lidské i zvířecí. Její nejnovější výzkum se věnoval právě psím snům. „Co se týká snů zvířat, pohybujeme se na půdě naprosté spekulace,“ popsala. „Jedinými zvířaty, která popsala, že mají sny, jsou dvě znakující gorily – Koko a Michael. Obě několikrát popisovaly svým chovatelům místa a věci, které nemohly vidět. Michael, který byl jako mládě odchycen, když mu pytláci pozabíjeli celou rodinu, se dokonce často budí ze spaní a divoce znakuje slova ZLÍ LIDÉ ZABÍT GORILA.“
Přímé poznání zvířecích snů je pro nás zatím nemožné. Víme ale, že zvířata, konkrétně savci, mají velmi podobný spánkový cyklus jako lidé; také upadají do hlubokého spánku, v němž je mozek méně aktivní a pak fáze „rychlých pohybů očí“ (neboli REM fáze), v níž se lidem zdají sny. To je nejlepší důkaz, že i zvířata sní.
Víme také, že menší zvířata, například myši nebo laboratorní potkani, procházejí různými fázemi spánku mnohem rychleji než lidé, a tak musí být jejich sny výrazně kratší (ale také častější) než ty lidské. Ryby a plazi vůbec spánek na REM fáze/hluboký spánek rozdělený nemají, je tedy pravděpodobné, že u nich nic jako sny vůbec neexistuje.
O čem sní psi, když spí?
Ze struktury psího a lidského mozku také vyplývá, že také struktura snů by měla být podobná. Sny u lidí fungují tak, že se nám zdají podobné věci, které děláme přes den – přičemž zásadní je v nich právě vztah k těm důležitým pilířům našich životů; tedy k lidem, které dobře známe a máme k nim nějaké citové vazby.
Pro psy, kteří žijí s lidmi, je základní citovou a sociální vazbou jejich lidský majitel. „Je tedy více než pravděpodobné, že také psí sny odrážejí tuto realitu – většina jejich snů se týká jejich lidských pánů.“ Jakou mají tyto sny podobu, však netušíme, zřejmě nemají ani zdaleka tolik vizuální podobu jako u lidí, o to silnější roli v nich však mohou hrát například čichové vjemy.
Dokládají to i některé experimenty, které na psech proběhly. Když vědci měřili aktivitu různých oblastí psího mozku, zatímco pes spal, nejvýraznější vzruchy zaznamenávali během REM fáze v centrech paměti a právě smyslových podráždění – nejintenzivnější byly právě v místech, kde je zakódován čich. Ve zkratce by se dal výsledek této studie shrnout jednou větou „Psům se zdá o tom, jak páchnete.“
Text: MK