Pravčická brána bledne závistí: největší skalní oblouky světa
Majestátní přírodní oblouky jako by popíraly fyzikální zákony. Některé vypadají jako z fantastických filmů.
Zatímco mosty postavené lidskou rukou jsou mnohdy proslavené po celém světě, mosty skalní vzniklé přírodními vlivy tak populární nejsou.
Jejich půvab je přitom nesporný. Dokazuje to Natural Arch and Bridge Society, která sestavila žebříček největších z těchto útvarů.
Jako z AvataraMost Sien-žen v severozápadní části Číny je nejdelší na světě, ještě před třemi lety o něm přitom mimo Čínu skoro nikdo nevěděl. Všimli si ho zvědavci na Google Earth - i když na první pohled vypadal jako “obyčejný” most postavený lidmi. V roce 2010 ho expedice expertů změřila a oficiálně potvrdila jako rekordní skalní oblouk. Měří 120 metrů.
Sien-žen
Bronz patří AmericeTřetí nejdelší skalní oblouk najdeme v Utahu v USA, jmenuje se Landscape Arch. Už na první pohled je zřejmé, že si “bronz” nebude užívat dlouho. V nejtenčím místě má totiž už jen 1,8 metru, a do této hmoty se opírá z obou stran celkem přes 88 metrů skály. Oblouk se tak může prakticky každým dnem zřítit. Už v devadesátých letech odpadly kusy masy zpod kritického místa, a proto se dnes pod tímto obloukem už neprojdete.
Landscape Arch
Nedostupný obr
Oblouk Kolob Arch se nachází také v Utahu v USA, a pokud by se mělo soutěžit o nejnedostupnějšího z rekordmanů, nejspíše by vyhrál. Je na velmi odlehlém místě, a tak trvalo dlouho, než se zjistilo, že měří asi o metr méně než Landscape Arch - a to necelých 87,5 metru. Africký obloukPátý nejdelší oblouk na světě je v Africe, konkrétně na Sahaře v Čadu. Jmenuje se Aloba Arch a měří něco přes 76 metrů. Zvláště impozantní je ale svou výškou, nachází se totiž ve 120 metrech.
Aloba Arch