7. listopadu 2024 15:00

Kdy začne sněžit? Předpověď na svatého Martina a na Vánoce je konečně tady

Měli byste na svátek svatého Martina a na Vánoce vyhlížet sníh, nebo to letos bude marné?

Svatý Martin letos na bílém koni jen velmi těsně nepřijede. Podle meteorologů do Česka sníh dorazí až o den později, a navíc jen do poloh nad 900 metrů. Sněhovou nadílku tak mohou očekávat obyvatelé Kvildy (1 065 m n. m.), Malé Úpy 1 041 (m n. m.) nebo třeba Božího Daru, který leží v nadmořské výšce 1 020 metrů.

Přečtěte si také: Krajta žere celého jelena. Fotky ukazují americkou hrozbu, která je větší, než se myslelo

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v týdenní předpovědi očekávají, že relativně teplé inverzní počasí s denními teplotami kolem 10 °C ovlivňované tlakovou výší se středem nad Běloruskem potrvá až do neděle 10. listopadu s tím, že slunce uvidíme stále častěji. „Na svatého Martina v pondělí 11. listopadu se začne ochlazovat, protože k nám mezi tlakovou výší nad Britskými ostrovy a tlakovou níží nad Dánskem začne proudit chladnější vzduch od severu,“ komentují změnu počasí na svém webu.

Sníh se tak může objevit nejdříve v úterý 12. listopadu, a to ještě jen na horách. V nižších polohách může občas pršet, teploty se budou v dalších dnech po svatém Martinu pohybovat v rozmezí 3-8 °C.

Jaká bude zima?

Jestliže svatý Martin na bílém koni nepřijede, dočkáme se aspoň bílých Vánoc? Meteorologové se v odpovědi na tradiční otázku neshodnou. Přesněji řečeno, očekávaný charakter zimy se v průběhu měsíců významně mění a dlouhodobé předpovědi jsou nepřesné.

Nejprve to v červnu vypadalo, že Česko zasáhne tuhý mráz a zima 2024-25 bude připomínat ladovské obrázky. Na začátku listopadu se ale vše změnilo a odborníci se přiklonili spíš k mírné variantě. Příčinou je intenzita polárních vírů obíhajících na severním a jižním pólu planety.

Začátkem léta se očekávalo, že pro nás zásadní severní polární vír bude v listopadu a prosinci slabší než obvykle, což by umožnilo studenému vzduchu proniknout hlouběji na jih, tedy i k nám. O několik měsíců později se ale objevily faktory, které svědčí spíš pro mírnou zimu, případně pro zimu s velkými teplotními výkyvy. Do hry totiž vstupuje oteplování stratosféry na jihu planety, které nad jižním pólem roztáčí jižní polární vír, díky němuž se k nám naopak může dostat teplý vzduch.

Mohlo by vás také zajímat: Jak bude v zimě? Vypadalo to na ladovský mráz, počasí ale ovlivní horečka z jižního pólu

Samostatnou kapitolou je pak jev La Niña (španělsky holčička), který je chladnějším protikladem jevu El Niño (chlapeček). La Niña se projevuje ochlazením povrchové vody rovníkové části Tichého oceánu o 3 až 5 °C, což ovlivňuje počasí v Severní Americe, ale i jinde ve světě.

Zdroj: Severe Weather Europe, ČHMÚ

Video, které jste mohli minout: Sledujte RADAR: Řidiče potrápí mrznoucí mlhy. Noci budou jako v zimě, teploty klesnou pod nulu

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora