Pavouk má v sobě vlákna na tři kompletní sítě pevnější než ocel a tvrdší než kevlar
Pavouci síť používají opakovaně – když fouká silný vítr, pavouk ji spořádá a postaví novou.
Pavouci na rozdíl od jiných zvířat, která materiály na stavbu hnízd a domovů získávají ze svého okolí, dokážou většinu stavebního materiálu uchovávat ve vlastním těle. Uvnitř pavouka tak může být dost materiálu na tři kompletní sítě. Neuvěřitelný svět pavouků pozorujte v dokumentu Superpavouk dnes ve 21.05 na Prima ZOOM.
Pavoučí vlákno je pevnější než ocel a tvrdší než kevlar
Hedvábí je v pavoukovi skladováno ve formě proteinové polévky vznášející se v prostoru jeho zadečku. Jakmile se ale tato polévka dostane do speciálně tvarované žlázy, projde okamžitou proměnou – když hedvábí opustí pavoučí tělo, změní se jeho stav z tekutého na pevný.
Hedvábí se skládá ze dvou druhů bílkovin. Dlouhé bílkoviny dodávají pavoučím sítím pevnost a ty ostatní, náhodně propojené, zase pružnost. Pavoučí hedvábí je pevnější než ocel a tvrdší než kevlar.
Pavouk má několik hedvábných žláz a díky tomu může v závislosti na svých potřebách měnit vlastnosti hedvábí, které vyrábí. Například pevnost, hustotu nebo průměr. Tkaní sítě je složitá a choreograficky náročná operace.
Když fouká, pavouk síť nestaví
První vlákna roztažená do tvaru hvězdy, která tvoří základ sítě, jsou z nejpevnějšího hedvábí. Potom následuje dočasná konstrukce, která vzniká směrem od středu sítě. V tuhle chvíli se povaha hedvábí začíná měnit. Pavouk se pohybuje tam a zpět směrem ke středu a produkuje lepkavé a pružné vlákno. Přitom pomalu polyká původní dočasnou konstrukci.
Lepkavé hedvábí představuje smrtící zbraň. Pod elektronovým mikroskopem je vidět šňůra miniaturních perliček, které se formují po styku s vlhkostí ve vzduchu. Fungují jako neviditelné kapky lepidla. Aby se pavouk nezapletl do vlastní sítě, pokryje špičky svých nohou voskovitým materiálem, který se k lepidlu nepřichytí.
pavouk křižák Zdroj: profimedia.com
Když fouká vítr, pavouk obvykle neutká vůbec žádnou síť. Když je ale bezvětří, vybuduje speciálně uzpůsobenou síť, která je menší a jejíž stavba mu zabere míň času. Zároveň je menší pravděpodobnost, že by ji zničil vítr. Když je vítr tak silný, že hrozí ztráta sítě, pavouk ji rozebere a přitom recykluje bílkoviny obsažené v hedvábí, aby je mohl znovu použít při stavbě nové sítě.
Při recyklaci sítě pavouk spořádá i veškerou kořist, na kterou předtím zapomněl. Obecně platí, že pavouk svou síť zničí a znovu vybuduje jednou až dvakrát za den.