Pavouci umí počítat! Vědci zjistili, že osminozí predátoři jsou překvapivě chytří
Pokud se bojíte pavouků, máte právě další důvod...
Nefila kyjonohohá je velký výrazný pavouk, který se stejně jako drtivá většina ostatních živí lovem. Jde o predátory trpělivé a klidné: vyčkávají, až se kořist sama zamotá do jejich sítě a pak si ji jen uloží do „spižírny“ na této síti. Občas se ale stane, že jim někdo jiný tuto spižírnu vykrade – a pak se nefila pustí do pátrání.
Americký biolog Rafael Rodríguez studoval, jak se nefily při tomto hledání chovají – a odhalil, že pavouci dokážou počítat. Opravdu je to tak, pozorování ověřil experimentem. Nefily si Rodriguéz vybral úmyslně – jsou tak velké, že se snadno pozorují, navíc aktivitu projevují především ve dne.
Nefila je krasavice, podívejte se na video:
Biolog a jeho tým nejprve nefilám darovali nějaké ty úlovky (většinou červy), a to buď ve formě hromádky anebo v počtu kusů. Pavouci si kořist zamotali do pavučiny, ale pak jim ji vědci sebrali. A nefily se pustily do hledání…
Pavouci se více zaměřovali na hledání, pokud měli kořist rozdělenou na více hromádek. To naznačuje, že jsou schopní pracovat mentálně s pojmem „počet“. Velikost hromádky pro ně nebyla zdaleka tolik důležitá – a to přesto, že velikost je pro primitivní organismy daleko jednodušším termínem.
„Je to velice zajímavé zjištění,“ popsal objev Rodríguez. Mezi bezobratlými byla tato schopnost pozorována jen výjimečně, například u několika druhů chobotnic.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: