Pašovaný tyranosaurus: jak vypadá nelegální byznys s dinosaury?
Už se pašují i tyranosauři - je to totiž skvělý způsob, jak vydělat... Tedy, než vás chytnou...
Dinosauři
Americké úřady ve čtvrtek předaly Mongolsku pozůstatky 18 dinosaurů, staré 68 až 80 milionů let, které byly nezákonně vyvezeny z pouště Gobi a propašovány do USA. Případ vedl k odsouzení renomovaného paleontologa a i ke vzniku muzea dinosaurů v Mongolsku.
"Pro úřad státního žalobce je to historický moment, navíc týkající se prehistorické záležitosti. Konfiskát stačí zaplnit celé muzeum, které v Mongolsku vzniká," žertoval manhattanský prokurátor Preet Bharara během repatriační ceremonie, týkající se mimo jiné koster dvou tarbosaurů, spřízněných s hrozivými tyranosaury, jednoho protoceratopse a dvou oviraptorů, podezíraných z požírání vajec ostatních dinosaurů. Federální vyšetřování zahrnovalo dohromady 31 fosilií.
Minulý měsíc newyorský soud rozhodl, že americký paleontolog Eric Prokopi si odpyká tři měsíce vězení za propašování obří kostry tyranosaura, jejíž aukce mu vynesla milion dolarů (20 milionů korun). Legálnost transakce ale napadlo Mongolsko, což přimělo americké úřady k rozsáhlé akci.
... a jejich pašeráci
Devětatřicetiletý Prokopi řadu let pátral po pozůstatcích koster pravěkých ještěrů v oblasti mongolské pouště Gobi. V letech 2010 až 2012 však řada z kostí v rámci několika nákladů zamířila ilegálně do USA. "Upřímně miluji zkameněliny," přiznal se odsouzený, kterému hrozilo až 17 let ve vězení a čtvrtmilionová pokuta (asi pět milionů Kč).
Obhájce se snažil odvrátit hrozbu vězení i argumentem, že Prokopi byl potrestán již tím, že jej po skandálu opustila manželka, neuspěl však. Vedle pašování byl Prokopi odsouzen i za lhaní úřadům o původu fosilií. Mírný trest je podle soudce důsledkem jeho spolupráce s žalobci i jeho předchozí vědecké práce.
Již před rokem navrácená kostra tyranosaura má podle mongolského ministra kultury tvořit spolu s dalšími Prokopiho objevy základ vznikajícího muzea dinosaurů v Mongolsku, prvního v zemi.
ČTK