18. června 2024 14:45
Martin Kolář

Na Jadranu se šíří jedovatí „ohniví červi“: Co nesmíte dělat a kdy je potřeba lékařská pomoc

Na pobřeží Černé Hory se objevili jedovatí mořští živočichové známí jako ohniví červi. Setkání s nimi může člověku přivodit zdravotní komplikace, uvedla stanice N1. Experti dávají šíření tohoto druhu do souvislosti s oteplováním Jaderského moře.

Hermodice ohnivá, známá díky svému rudému zbarvení též jako ohnivý červ, je mořský mnohoštětinatec dorůstající délky kolem 15 centimetrů. Ve větším množství se naposledy objevili na plážích černohorského letoviska Budva.

Oceánografové upozorňují, že teplota Jadranu za poslední dobu vzrostla o dva stupně. To vyhovuje ohnivým červům a dalším živočichům včetně některých druhů medúz, kteří se jinak vyskytují spíše v tropických vodách. Pozorováni na Jadranu byli ohniví červi už dříve, v poslední době jsou však k vidění stále častěji i na mělčinách do jednoho metru.

Podle profesorky Maji Krželjové z univerzity v chorvatském Splitu nepatří ohniví červi k živočichům, kteří mají sklon napadat lidi.

Čtěte také: Velryba v Chorvatsku vyvolala pozdvižení. Může být nebezpečná, varují úřady turisty

„Jsou pestře zbarvení, což je v přírodě signál ostatním druhům, že jde o jedovatého živočicha, a tak se jich nedotýkají. Kvůli jejich výrazným barvám a vzhledu je však lidé mohou považovat za zajímavé, a tak se je někdy snaží zvednout a osahat. Pak se zvíře brání a může člověka zranit,“ uvedla.

Komplikací mohou být bodliny. Pokud se je nepodaří všechny z kůže odstranit, mohou způsobovat záněty a jed v nich obsažený různé kožní problémy. Jakékoliv bodnutí vyžaduje zásah lékaře.

Zdroj: ČTK, N1

Video, které jste mohli minout: Evropou se šíří nebezpečný komár tygrovaný. Objevil se i v Česku, přenáší horečku dengue

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární filmy na Prima Zoom