4. ledna 2025 11:36
Adam Vala

Proč mají sloni tak obrovské uši? Evoluce z nich udělala dokonalý nástroj přežití

Sloni jsou fascinující tvorové s mnoha jedinečnými vlastnostmi – od mohutných klů přes široká chodidla až po nepřehlédnutelný chobot, který slouží jako pátá končetina. Mezi jejich charakteristické rysy patří také uši, které u afrických slonů dosahují ohromujících rozměrů a zajišťují jim prvenství mezi živočichy s největšími boltci. Proč se ale evoluce vydala právě touto cestou a jakou roli sloní uši vlastně hrají?

Než osvětlíme důvody, proč se evoluce v případě slonů vydala právě tímto směrem, je dobré si uvědomit, že plocha uší slonů afrických tvoří až pětinu celkové plochy jejich těla. Uši jsou tak obrovské bez ohledu na to, že jsou mimořádně tenké a zdánlivě slouží jen k odhánění much a jiného otravného hmyzu.

Mohlo by vás také zajímat: Sloni si navzájem dávají jména, pak se jimi oslovují. Vědci popsali jejich komunikaci

Tyto dvě obří plácačky ovšem mají i další, mnohem podstatnější funkci, která má co do činění s regulací teploty. Uvážíme-li, že optimální teplota slonů je s hodnotou 36 °C podobná té naší, a že teplota v Africe může přes den tuto hodnotu výrazně překročit, je zjevné, že sloni potřebují dostatečně efektivní systém ochlazování a regulace tělesné teploty, aby přežili.

Sloni jsou podle údajů z portálu Elephants of Africa schopni ujít denně v průměru kolem 25 kilometrů, ale v případě nutnosti zvládnou až 200 kilometrů. Při takových výkonech je ochlazování na místě a tehdy do hry vstupují uši. Nad rámec kůže a srsti totiž sestávají z mnoha cév, kterými proudí krev, a ta se v uších ochlazuje. Jak uvádí portál jihoafrických národních parků, tímto způsobem proteče sloníma ušima až 12 litrů krve za minutu, a to už je opravdu solidní množství na to, aby se na ploše uší teplota odvětrala. Ze stejného, byť technicky opačného důvodu, pak mají například lední medvědi nejmenší uši ze všech medvědů na světě, aby o tělesné teplo naopak nepřicházeli.

Ještě větší myší uši?

Ačkoliv platí, že sloni afričtí mají největší uši ze všech zvířat, není to tak úplně pravda. Pokud vezmeme v úvahu velikost uší vzhledem k velikosti těla, jsou šampiony malí myšovci z čeledi tarbíkovitých, konkrétně tarbíček dlouhouchý. Jeho uši, ale i oči jsou opravdu velké a na dálku tak vyzývá slony na souboj. Tím se ostatně dostáváme i k tomu, jaký spor vlastně mezi myšmi a slony panuje a zda se největší savci světa skutečně bojí malých hlodavců.

Čtěte také: Nejsilnější zvíře na světě? Záleží na kritériích, vítězové jsou dva

Když jsme u malých hlodavců, nabízí se otázka, zda se sloni skutečně tak bojí myší, jak nám to ukazuje třeba Disneyho animovaný film Dumbo. Podle magazínu Live Science ale samotné myši nejsou problém. Tím je v podstatě cokoliv, co může slony, ale také jakékoliv další živočichy, vyděsit či poplašit. „V divočině, kdy se může náhle po slonovi něco proběhnout nebo se po něm začít plazit, ho to vystraší,“ uvádí odborník na chování slonů Josh Plotnik z univerzity v Cambridge. To samé, co si myslíme o myších, tak může platit třeba o psech, kočkách, hadech a vůbec všech zvířatech a živočiších, kteří se náhle zjeví v blízkosti slona, když s tím obří savec nepočítá.

Zdroj: Elephants of Africa, SanparksLive Science

Video, které jste mohli minout: Včely se umí klonovat a uvařit sršně zaživa. Podívejte se, jak zaútočí na stádo slonů

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom