Záhadná smrt 350 slonů byla konečně vyřešena. Šlo je nějak zachránit?
Vědcům trvalo čtyři roky, než dokázali pochopit, co hromadnou smrt tolika slonů způsobilo.
Během prvního vrcholu pandemie covidu-19, v roce 2020, zemřelo v severovýchodní Botswaně během krátké doby asi dvou měsíců velice náhle 350 slonů afrických (Loxodonta africana). Pro vědce bylo jejich úmrtí záhadou; jediné, co dokázali vyloučit okamžitě, bylo pytláctví, protože kly zvířat zůstaly nedotčené.
Po ohledání těl bylo jasné, že na vině nebudou ani viry či bakterie; infekce by zanechaly alespoň nějaké stopy. Odborníci proto pojali podezření, že se sloni otrávili. Ale jak a čím?
Smrtící sinice
Teorie, se kterou vědci přišli, dávala smysl: Hromadný úhyn slonů způsobily cyanotoxiny v sezónních jezírkách. Tedy jedy produkované sinicemi, které se rozmnožily ve vodních zdrojích, jež sloni využívali. Aby zjistili, jestli jsou jejich domněnky správné, a co se stalo, pracovali vědci se satelitními daty a jejich prostorovou analýzou.
Čtěte také: Těhotnou ženu na Sumatře ušlapalo stádo slonů. Zvířata rozzuřilo tlučení do plechovek
Během výzkumu zanalyzovali rozmístění celkem 3000 jezírek a polohu mrtvých slonů. V jezírkách poblíž čerstvých mrtvol odborníci zjistili výrazný nárůst květů sinic v roce 2020 ve srovnání s předchozími lety. Že byla jezírka skutečně příčinou smrti, potvrdil fakt, že čerstvé mrtvoly byly soustředěny blíže k jezírkům než starší pozůstatky. Sloni pravděpodobně zemřeli zhruba do 88 hodin po expozici a průměrně ušli 16,5 km.
Sloni pravděpodobně pozřeli obrovské množství cyanotoxinů, protože pijí mezi 100 a 200 litry denně. Také mohli být už oslabení nějakou bakteriální infekcí, jako je třeba velice běžná pasteurelóza. Důležitější otázkou pro vědce v tomto bodě výzkumu ale bylo, proč se sinice přemnožily natolik, že slony otrávily.
Ochrana a sledování
Sezónní jezírka napájí převážně dešťová voda. Přechod z extrémně suchého roku 2019 na vlhký rok 2020 zřejmě způsobil, že sinice našly dostatek živin a měly ideální podmínky k nezřízenému množení. Celý region jižní Afriky čelí riziku většího sucha a vyšších teplot, což může ovlivnit kvalitu vody a zdraví ekosystémů. Vědci proto ve výzkumu zdůraznili, že je třeba integrovat prostorovou analýzu a sledování kvality vody jako součást ochrany přírody, a hlavně kvalitu vody sledovat, aby se podobným hromadným úhynům předešlo.
Zdroj: Science of The Total Environment, Voa News, Cell.com.
Video, které jste mohli minout: Když lidem Vánoce „zlomí srdce“: Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích.