6. července 2023 16:00

Největší plaz světa zabíjí ve vodě i vzduchu již 80 milionů let. Podívejte se, jak útočí

Plazí král má třikrát větší sílu skusu než lev. Smrtící predátor trpělivě vyčkává na svou kořist pod hladinou a poté bez varování zaútočí.

Krokodýl mořský nemá mezi lidmi příliš dobrou pověst. Není divu. Řadí se mezi největší a nejmohutnější plazy světa, přičemž dospělí půltunoví jedinec dorůstá délky i přes pět metrů. Vedle svých příbuzných je bezkonkurenčně nejagresivnější, což je částečně důsledkem jeho silné teritoriality.

Krokodýlí král má největší územní rozšíření ze všech žijících druhů, jež se rozprostírá od východního pobřeží Indie přes jihovýchodní Asii až po pobřeží severní Austrálie. Navzdory svému přívlastku „mořský“ a 80 milionům let evoluce není dobrý plavec, ačkoli dokáže překonávat tisícikilometrovou vzdálenost na širém moři. Využívá dovednosti surfování, při kterém se nechává proudem unášet po vodě.

Tichý zabiják

Díky studenokrevnosti nepotřebuje plaz tolik potravy a vydrží bez ní delší dobu. Jak ukázuje i dokument Austrálie z ptačí perspektivy, jakmile se krokodýl vydá na lov, většina živočichů proti němu nemá šanci, natož malý netopýr. Jeho taktika je přitom velmi jednoduchá – tiše vyčkávat pod hladinou a čekat na správný okamžik. Z vody se za kořistí dokáže vymrštit až 2,5 metru vysoko a skusem o síle až 16 000 N by dokázal rozdrtit lebku dospělému turovi.

Zdroj: BBC / National Geographic

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom