20. července 2025 07:00

Zvládá čtyři sedmimetrové skoky za sekundu. Podívejte se na nejrychlejšího lovce v akci

Gepardi patří mezi nejúspěšnější lovce savany, přesto kolem 60 procent jejich pokusů dohnat a skolit kořist končí neúspěchem.

Tělo geparda je stavěné na rychlost. Ohebná páteř, částečně zatahovací drápy, dlouhé nohy, ocas a specializované svaly umožňující větší švih končetin – to vše podporuje enormní akceleraci. Nejrychlejší suchozemský živočich díky tomu zrychlí za pouhé tři sekundy z nuly na 110 km/h, délka jeho skoků při této rychlosti je sedm metrů.

Přečtěte si také: Gepard loví jako smrtonosné torpédo. Podívejte se, jak přesně míří na slabé místo kořisti

Tlapy geparda jsou tvrdé a méně zaoblené, než mají jiné kočkovité šelmy, a chovají se jako pneumatiky. Spolu s částečně zatahovacími drápy, jež se spíše podobají těm psím, udržují trakci a zvyšují přilnavost v zatáčkách, což je klíčové pro prudké změny směru běhu. Na to, jak se gepardí samice žene za kořistí, se můžete podívat v ukázce z dokumentu David Attenborough: Lov na Prima ZOOM:

Tělo jako zbraň

Pružnost gepardovy páteře je ojedinělá. Gepard nemá lopatky připevněné ke klíční kosti, takže se ramena mohou volně pohybovat. Dlouhý svalnatý ocas funguje jako kormidlo a stabilizátor a působí jako protiváha k hmotnosti těla. Neustálé švihání ocasem, jež se přizpůsobuje pohybu kořisti, umožňuje náhlé a ostré zatáčky ve vysoké rychlosti.

K volnému pohybu ramen se přidávají i kyčle, díky čemuž gepard dosahuje při běhu co největší natažení celého těla. Jeho skoky jsou šest až sedm metrů dlouhé, při maximální rychlosti zvládne čtyři takové skoky za sekundu.

Při lovu gepardovi pomáhá jedinečné zbarvení, podle nějž ho snadno odlišíte třeba od jaguára nebo levharta. Černé skvrny na kůži geparda jsou plné, ocas je zakončen štětkou z chlupů a obtočen pěti nebo šesti černými pruhy. Od očí k tlamě se gepardovi táhnou výrazné černé slzné pruhy. Předpokládá se, že tyto pruhy chrání oči před sluncem a mají podobnou funkci jako puškohled – pomáhají gepardům zaostřit kořist na velkou vzdálenost, a přitom minimalizovat oslnění.

Mohlo by vás také zajímat: Jen kousek od gepardí tlamy. Šelmy skočily fotografovi na auto, pořídil úžasné snímky

Úspěšný lov není zaručen

I přes tyto lovecké adaptace není gepard úspěšný zdaleka při všech pokusech. Odborníci uvádějí, že kolem 60 % útoků geparda vyzní naprázdno. Pro úspěšnou misi se totiž musí sejít hned několik faktorů – kořist musí být přiměřeně velká a ideálně oslabená (typicky mládě nebo nemocný či zraněný kus), gepardovi se ji také musí podařit podseknout nohy, na zem ji kvůli své malé hmotnosti většinou nestrhne. Pokud kořist povalí, chytne ji za hrdlo a stiskem tlamy ji udusí.

Stále ale nemá vyhráno. Ne vždy se mu podaří úlovek ubránit před ostatními predátory, zejména lvy a hyenami.

Zdroj: Cheetah Conservation Fund UK, BBC

Miroslav Honsů

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom