Na co umírají kosatky? Vědecká studie odhalila příčiny jejich častých smrtí
Zabijácké velryby, jak se kosatkám přezdívá, také umírají. Jen důvody jejich smrti se od běžných kytovců liší.
Kosatka jako filmový hrdina
„Zachraňte Willyho“, tedy v originále „Free Willy“, křičely v roce 1993 a v letech následujících plakáty zvoucí k rodinnému filmu o přátelství kosatky a dvanáctiletého chlapce Jesseho. Film poněkud opominul predátorskou povahu kosatek nutnou pro přežití. Na rozdíl od Spielbergových Čelistí, které démonizovaly žraloky, film Zachraňte Willyho kosatky spíše popularizoval a ukazoval v lidsky příjemnějším světle.
Kosatka dravá je spolu s delfíny nejpopulárnější kytovec Zdroj: http://pixabay.com
Kosatka v oceánu je ale něco jako lev na savaně. Kosatka dravá (Orcinus orca) je běžně označována za velrybu, k čemuž svádí její velikost až osm metrů, ve skutečnosti je však poněkud přerostlým delfínem.
Vědci se ve studii publikované na prestižním serveru Plos One zaměřili na 53 úmrtí kosatek, které byly v letech 2004–2013 nalezeny na pobřeží východního Tichého oceánu. Studie měla sloužit jako podklad pro lepší způsob ochrany kosatek.
Přirozené příčiny, nebo lidé?
„Asi 40 procent jedinců zemřelo na zranění způsobená setkáním s lodí,“ říká hlavní autor studie Stephen Raverty. Ke zranění od lodních šroubů dochází kvůli silnému lodnímu (rybářskému) provozu v místech, kudy kosatky migrují. Jejich migrační cesty se kříží jak s dopravními tepnami, tak s místy, kudy migrují lososi, jež tvoří významnou složku potravy kosatek. Navíc nejméně ve dvou případech smrt způsobily rybářské háčky nalezené v tělech uhynulých kusů, což taky jasně dokládá vliv člověka.
K tomu je potřeba připočíst snížení množství dostupné potravy (kosatky jsou potravními konkurenty lidí), znečištění moří (od rozpuštěných látek po pozřené plasty) až po sníženou možnost domlouvání se pomocí vokalizace známé jako velrybí zpěv – hluk lodí totiž snižuje jeho účinnost a dosah. Aktuálně se odhaduje celosvětový počet kosatek na 50 000 jedinců.
Mrtvá kosatka. Zemřela po setkání s lodí? Zdroj: istock.com
„Za desetileté období bylo zkoumáno 53 uvízlých kosatek. Celkem bylo 29 zvířat z Aljašky, 9 z Britské Kolumbie (Kanada), 6 ze státu Washington, 5 z Kalifornie, 2 z Oregonu a 2 z Havaje,“ udávají autoři studie. Z šetření patologů vyplynulo, že se kromě dvou rybářských háčků na smrti kosatek podílely ve 12 případech metabolické problémy, 7 úmrtí bylo spojeno s traumaty a poměrně velkou část měli na svědomí parazité a vývojové změny. Nebylo by fér naznačovat, že za všechno mohou lidé, velryby měly v sobě poměrně velké množství parazitů, kteří jejich životní kondici rozhodně nezvyšovali.
Množství velryb a dalších kytovců, kteří každoročně uvíznou na plážích, rozhodně není malé. Podle Anthonyho Martina, odborníka na velryby pracujícího pro Britský ústav pro výzkum Antarktidy, se jedná každoročně o zhruba dvě tisícovky těchto mořských savců.