Kometa přichází! Kde a jak můžete nejlépe pozorovat ISON?
Kometa ISON bude asi největším vesmírným divadlem, jaké jsme mohli za mnoho desítek let vidět!
Kometa, pojmenovaná ISON po zkratce označující síť dalekohledů International Scientific Optical Network, v rámci jejíhož programu byla objevena, je ještě téměř dva měsíce od svého nejbližšího přiblížení ke Slunci. Celý astronomický svět ale již nyní žije v napjatém očekávání. Splní přilétající vlasatice nemalá očekávání, která do ní odborníci vkládají?
V tuto chvíli se kometa ISON stává dostupným cílem pro větší amatérské dalekohledy a v případě, že máte k dispozici kvalitní paralaktickou montáž, neměl by být téměř žádný problém pořídit si její snímek.
Na sledování neozbrojenýma očima, která nám u této komety astronomové slibují, si budeme ještě muset nějaký ten týden počkat, ale naděje stále trvá. Po drobném jarním zpomalení nárůstu jasnosti se zdá, že kometa už nyní opět sleduje předpokládaný vývoj.
Pro srovnání – kometa ISON je v tuto chvíli o poznání jasnější (+12,5 mag), než byla v roce 2011 v podobné vzdálenosti od Slunce kometa Lovejoy, která před dvěma roky předvedla nezapomenutelné představení pro pozorovatele na jižní polokouli. Toto porovnání tedy dává dobrý předpoklad pro minimálně zajímavou podívanou, která by nás mohla čekat od druhé poloviny listopadu do letošních Vánoc, ale znáte komety...
Na začátku října kometu ISON nalezneme na hranici mezi souhvězdími Raka a Lva. V polovině měsíce se přiblíží k jasnému Regulu (alfa Leo) a bude pokračovat do jihozápadní části souhvězdí Panny, které dosáhne na začátku listopadu.
Karel HALÍŘ, Hvězdárna v Rokycanech