Každé chapadlo chobotnice má vlastní mysl. Jak to?
Katherine Harmonová, oceánoložka, který svůj život chobotnicím zasvětila, zkoumala ve své zatím poslední práci jejich chapadla.
Chapadla chobotnic totiž zřejmě mají vlastní inteligenci a žijí i po smrti chobotnice – i když jsou od jejího těla oddělena. Podle Harmonové to naznačuje, že inteligence chobotnic je zcela odlišná od jiných tvorů na Zemi.
Pokus vypadal takto: Biologové usekli chobotnici chapadla a pak je vystavili různým druhům podnětů – horku, mrazu, bolesti apod. Ukázalo se, že chapadla na nejrůznější podněty reagují, a to poměrně inteligentně. Nejde přitom jen o klasické posmrtné křeče – chapadla opravdu dlouho dobu po oddělení těla inteligentně reagují.
Jsou si zjevně vědoma svého okolí – samozřejmě nevidí, ale využívají hmatu a také vnímání tepla a chladu. Pokus probíhal hodinu po odseknutí: chapadla reagovala na kyselinu, chlad, teplo, říznutí – vždy trošku jinak, podle typu podnětu. „Chapadla jsou schopná reflexů na vnější podněty, a to aniž by k tomu potřebovala mozek,“ konstatovali překvapení vědci. Celou zprávu z experimentu si můžete přečíst v odborném časopise The Journal of Experimental Marine Biology and Ecology.
Podle vědců je to způsobené tím, že chobotnice mají zvláštní typ neuronů, tzv. nociceptory, které reagují na nebezpečí. Máme je i my lidé, ale u nás je kontroluje páteř – takže naše utržená ruka už na bolest nezareaguje… Chobotnice mají zřejmě úplně jiný typ vědomí než jiná zvířata, podle biologa Petera Godfrey-Smithe jde o tzv. „rozložené vědomí“.
V univerzitním časopise Harvard Gazette to vysvětluje takto:„Chobotnice mají složitý nervový systém, soustředěný především kolem jejich mozků. Ale víc než 500 milionů neuronů mají také v chapadlech. Znamená to snad, že by chapadla mohla mít něco jako vlastní vědomí? Tato otázka je velmi kontroverzní. Ale máme několik náznaků, že ano. Například, když se chobotnice umístí do neznámého akvária, tak některá z jejích chapadel se schovávají do kouta, ale jiná se zase odvážně plazí po akváriu. Skoro se zdá, že tohle zvíře má víc myslí…“
Jak bude tento zajímavý experiment pokračovat? Zřejmě nijak… Chobotnice totiž projevily v řadě experimentů takovou inteligenci, že Evropská unie vydala směrnici, která pokusy na nich zakazuje. A přiznejme si, že odsekávání chapadel zaživa, to není tak úplně humánní záležitost.