Jezevec je mistr tajných chodeb. Za své obydlí je ochotný položit i život
Šumava: Domov rysů - jezevec
Jezevec lesní je mistrem úklidu i stavění rozsáhlých podzemních království. Na svá obydlí je natolik pyšný pyšný, že je ochoten za ně položit i život.
Jezevec lesní, lidově zvaný kmotr či strýc, patří k největším lasicovitým šelmám na českém území. Už od prvního pohledu na jeho malé boltce, krátký ocas a velké drápy na prstech je patrné, že je zvíře uzpůsobeno k životu pod zemí. Silné spáry mu pomáhají ke hrabání rozsáhlých nor, ve kterých, jak můžete vidět v dokumentární sérii Šumava: Domov rysů na Prima ZOOM, žije s několika generacemi a spřátelenými rodinami. Podzemní obydlí hluboké pět metrů a dlouhé až sto metrů je vždy hodně členité, s mnoha chodbami a komorou ve středu, která slouží jako ložnice.
Jezevec Zdroj: iStock
Obrana domova je pro něj vším
Na rozdíl od lišek jsou jezevci velmi čistotní a noru nikdy nepoužívají jako toaletu ani úschovnu zbytků potravy. Obzvlášť pak pečují o pelech, jehož výstelku pravidelně větrají a vyměňují. Svá doupata mají tak rozsáhlá, že se v nich mnohdy ani sami nevyznají, čehož hojně využívají samozvaní nájemníci jako lišky či králíci. Ačkoli svým vzhledem připomínají neohrabaná a nevinná zvířata, ve skutečnosti to jsou neohrožení tvorové, kteří se o sebe umějí postarat. S lovem kořisti se však většinou nenadřou – živí se převážně žížalami, hmyzem, houbami či ptačími mláďaty.
Jezevec se na povrchu hýbe natolik pomalu, že by většího predátora neulovil. Bránit se ale rozhodně umí. Při pocitu nebezpečí se k nepříteli nastaví rychlým otočením na hřbet, aby mohl co nejlépe využít své jediné zbraně – ostrých drápů. Stejně srdnatě brání před rivaly i své nory, kdy je ochoten bojovat se soupeři na život a na smrt.